fbpx

Четири язовира с критично ниско ниво на водата

Критично остава състоянието на язовир „Камчия“, чийто полезен обем към момента е около 46 млн. куб. м. Нивото не е било толкова ниско от 15 години. Ако няма достатъчно валежи, до месец май язовирът ще стигне мъртвия си обем.

Малко е водата също в язовирите „Тича“, „Ястребино“ и „Асеновец“, и това е сериозен проблем в условията на сухата година.

Това стана ясно по време на извънредното заседание на Висшия консултативен съвет по водите, където бяха обсъдени състоянието на комплексните и значими язовири в условията на дълготрайно засушаване.

Според министъра на околната среда и водите Емил Димитров, докато Варна има възможност за снабдяване от сондажи и от язовир „Цонево“, то за Бургас решението е да се осигури резервно водоснабдяване на Южното Черноморие от язовирите „Ахелой“ и „Порой“.

За намиране на решение през следващата седмица ще бъдат изпратени писма до управителите на ВиК в Бургас и Варна, до областните управители и кметовете и ще бъдат редуцирани подаваните количества.

МОСВ ще изготви доклад до министър-председателя за необходимостта от предприемане на спешни действия поради изключителни обстоятелства за рехабилитация на наличните алтернативни водоизточници и изграждане на нови източници на вода за населените места, които се водоснабдяват от язовирите с критично ниски обеми – „Камчия“, „Тича“, „Ястребино“, „Асеновец“. Това е едно от решенията на консултативния съвет.

Аграрното министерство и земеделските производители да предприемат спешни действия за проучване и изграждане на алтернативни водоизточници за напояване през сезон 2021 г.

Министерство на регионалното развитие и благоустройството, МЗХГ, съвместно с ВиК Бургас ще предприемат действия язовир „Порой“ и язовир „Ахелой“ да се използват за резервно питейно-битово водоснабдяване за южното Черноморие.

Министърът ще предложи на Управителния съвет на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) всички средства, събирани от такси по Закона за водите, да се връщат за инвестиции в инфраструктура във водния сектор.

Досега част от тези средства са използвани за отпускане на кредити на общини, а на ПУДООС се е гледало като допълнителен финансов инструмент за дофинансиране на проекти.

Средствата, около 100 млн. лв., които те дължат за такси, ще се връщат при тях. Заедно с водния сектор предварително ще се уточнят и приоритетните обекти, които се нуждаят от финансиране.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"