fbpx

Висока енергийна инфлация в България за 2022-ра прогнозира ЕК

Европейската комисия очаква икономическият растеж в ЕС да възвърне силата си след зимното забавяне. Това е основният извод в зимната икономическа прогноза на ЕК 2022 г

В частта за България се изтъква, че след отбелязания спад на икономическата активност през 2020 г., икономиката се е възстановила през 2021 г. Частното потребление е основният двигател на растежа на фона на благоприятните условия на пазара на труда, силното потребителско доверие и стабилния растеж на доходите, подкрепен също от увеличените пенсии и трансфери.

Коментира се обаче, че за разлика от тях инвестициите са по-слаби през 2021 г. Това е така поради постоянно високата несигурност по отношение на ситуацията с пандемията COVID-19, въвеждането на ограничителни мерки и външната среда.

Износът на стоки и услуги също допринесе за възстановяването. Въпреки това посещенията на чуждестранни туристи са останали доста под нивата отпреди кризата. Като цяло се очаква реалният БВП да се увеличи с 4% през 2021 г.

Отбелязва се, че инфлацията се е ускорила рязко от септември 2021 г., движена от високите цени на горивата и газа и свързаните с тях косвени ефекти. Изтъкнато е налагането на мораториум върху промените в цените на дребно до края на март 2022 г. с цел предотвратяване увеличението на цените на електроенергията и парното за домакинствата.

От ЕК коментират, че в бъдещето и последващата инфлация ще се определят до голяма степен от мащаба на косвените ефекти от високите цени на енергията и решенията на националния регулатор как да коригира цените на дребно спрямо очаквано развитие на цените на едро.

БВП

Като основен сценарий се предвижда регулираните цени на електроенергията да се увеличат с 15% в средата на 2022 г. и с 20% в средата на 2023 г. Тези увеличения са в съответствие с оценките на енергийния регулатор и с миналите величини и време на увеличение на цените. Тези фактори се очаква да допринесат за запазването на енергийната инфлация до 6,3% и 3,9% обща инфлация съответно през 2022 г. и 2023 г. Странати ни е сред 10 държави в ЕС, за които ЕК прогнозира най-висока обща инфлация през 2022.

Въпреки ускорената инфлация, икономическият растеж се прогнозира да остане силен с 3,7% през 2022 г. и 3,9% през 2023 г.

Прогнозата на ЕК е, че разполагаемият доход ще нарасне в реално изражение въпреки по-високата инфлация. Независимо от това, по-високите цени на енергията и храните ще подкопаят покупателната способност на домакинствата с ниски доходи при липса на допълнителни компенсации. Очаква се и енергоемкото производство да бъде изправено пред предизвикателства, за да остане конкурентоспособно.

Инфлация

За ЕС прогнозата сочи, че след силно възстановяване от 5,3% през 2021 г., икономиката ще нарасне с 4,0% през 2022 г., както в еврозоната, и с 2,8% през 2023 г. (2,7% в еврозоната).

В сравнение с есенната прогноза, прогнозите за инфлация са преразгледани нагоре, тъй като цените на енергията ще останат високи за по-дълго време и ценовият натиск се разширява до няколко категории стоки и услуги. Предвижда се инфлацията в еврозоната да достигне своя връх през първото тримесечие на 2022 г. и да остане над 3% до третото тримесечие на годината. Тъй като натискът от ограниченията в предлагането и цените на енергията избледняват, се очаква инфлацията да намалее значително през последното тримесечие на годината и да се установи под 2% през следващата година.

Като цяло се прогнозира, че инфлацията в еврозоната ще нарасне от 2,6% през 2021 г. (2,9% в ЕС) до 3,5% (3,9% ЕС) през 2022 г., преди да спадне до 1,7% (1,9% ЕС) през 2023 г.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"