Парламентът одобри окончателно на второ четене възможността за „инвестиционно гражданство“.
С промени в Закона за българското гражданство се позволява на ограничен кръг от богати чуждестранни инвеститори – около 60-70 души, по думите на вносителите, да кандидатстват за български паспорт, съобщава „Сега“.
Предложението е на депутата от ДПС Йордан Цонев и бе прието с гласовете на ГЕРБ.
Разпоредбата засяга хора, които са получили право на постоянно пребиваване у нас, защото са вложили в страната над 1 000 000 лв. или са увеличи инвестициите си с такава сума чрез придобиване на акции в български търговски дружества, облигации и съкровищни бонове, права по концесионни договори, или са вложили толкова пари в лицензирана кредитна институция в България за срок от поне 5 години. Такива лица ще могат да подават молби за българско гражданство. Условието е да са получили разрешението за постоянно или дългосрочно пребиваване преди минимум 5 години, да не са разследвани или осъждани от български съд, и да разполагат с доходи, с които да се издържат. Трябва също така да са поддържали направената инвестиция поне 5 години. Ако успеят да придобият български паспорти, членовете на семействата им също ще имат правото да кандидатстват за такива.
ВМРО са критикували промените и са поискали обяснения от вносителите.
По думите на Йордан Цонев, предложението обхваща само инвестиционното гражданство. „Само онези, които по стария ред са били абсолютно изрядни и са поддържали инвестицията в разстояние на 5 години, без да я изтеглят, и предложението цели, тъй като те имат права да кандидатстват – получили са вече постоянно пребиваване, цели да предотврати възможността да съдят държавата за това, че са им отнети права, след като те са били добросъвестни по отношение на задълженията, които имат”.
Депутатите са приели още, че чужди инвеститори ще могат да придобиват българско гражданство по натурализация, ако пребивават постоянно от поне година и са удвоили направената инвестиция или са вложили поне милион в българско дружество, което осъществява приоритетен инвестиционен проект, сертифициран по реда на Закона за насърчаване на инвестициите. Със същата възможност ще разполагат и онези, вложили поне 500 000 лв., пребивават поне от година, увеличили са направената инвестиция до поне 1 000 000 лв. и са разкрили минимум 20 работни места.
Резрешава се също така продължително пребиваване да получават чужденци, които разполагат с удостоверение за високотехнологичен или иновативен проект (т.нар. „Стартъп виза”) и са станали съдружници или акционери в българско търговско дружество с капитал от поне 1 000 000 лв., от които притежават не по-малко 50 на сто.