fbpx

Обявиха кои са най-големите кредитополучатели от ББР

До края на седмицата ще започне работа Комисията за прозрачност и контрол на публичните средства в Българска банка за развитие (ББР). Тя е създадена с цел проверка на съответствието на процедурите по отпускане на кредити от „Българска банка за развитие“ АД в съответствие със Закона за Българската банка за развитие и Устава на Банката. Комисията ще провери отпускането на всички кредити над 1 млн.лв.

Това съобщават от Министерството на икономиката. Припомняме, вчера министър Петков обяви, че ББР, която е създадена за подкрепа на малкия и среден бизнес, е раздала близо 1 млрд. лева кредити само на 8 компании.

Инициираната проверка става възможна, след като министърът на икономиката е сключи договор за дарение с търговската банка, притежавала до момента 8 броя безналични акции, всяка с номинална стойност 100 лева, (000055% от капитала на ББР),  по силата на който търговската банка прехвърли на държавата правото на собственост върху акциите. Така министърът на икономиката, в качеството си на упражняващ правата на държавата  като едноличен собственик на капитала в общото събрание на акционерите на ББР, може да предприеме всякакви допълнителни, необходими корпоративни действия.

Петков обяви още и намерението си да смени членовете на надзора на ББР, тъй като те са допуснали тези огромни кредити.

Поради големия обществен интерес Министерството на икономиката предоставя списъка на въпросните осем най-големи кредитополучатели от ББР.

Кредити с размер над 140 млн. лв.:

  • Слънчев ден АД
  • Благоевград-  БТ АД
  • Роудуей кънстракшън АД

Кредити с размер над 115 млн. лв.:

  • Маркет инвестмънт АД (Техномаркет)
  • Интернешънъл инвестмънтс ЕАД

Кредити с размер над 60 млн. лв.:

  • Параходство БМФ АД
  • Транспект АД
  • Инса Ойл ЕООД

„Сега“ уточняват, че от изброените в списъка фирми, свързани с Делян Пеевски са Благоевград-БТ, Маркет инвестмънт АД (Техномаркет) и Интернешънъл инвестмънтс ЕАД.

Слънчев ден АД до началото на 2019 г. е собственост на пловдивския бизнесмен и функционер на БСП Георги Гергов. Параходство БМФ е приватизирано от братята Кирил и Георги Домусчиеви, а Инса Ойл ЕООД е на Георги Самуилов.

По данни на „Капитал“ другият голям кредитополучател – „Транспект“, е компания, създадена да изкупи и рефинансира закъсалия автобусен превозвач „Юнион Ивкони“ и част от „Етап адрес“.

Относно „Роудуей кънстракшън“, депутатът от 45-ото Народно събрание Владислав Панев (Демократична България) написа в профила си във фейбук, че тя е на Румен Гайтански-Вълка.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"