fbpx

Нови правила внасят ред в инхаус възлагането

Агенцията по обществени поръчки е разработила и публикува Методическо указание относно прилагането на изключенията от Закона за обществените поръчки (ЗОП), касаещи вътрешното възлагане, познато още като “in house“. При публичните възложители, вкл. тези, които извършват секторна дейност, то е допустимо в три хипотези, регламентирани в чл. 14, ал. 1, т. 5 – 7 от ЗОП, съобщават от финансовото ведомство.

В методическото указание, създадено по разпореждане на министър Асен Василев, се подчертава, че за „in house“ поръчките е необходимо изпълнителят да има капацитет да изпълни сам съответните дейности, които са предмет на договора (да предостави услугата, да изпълни строителството и т.н.). Ако прехвърли осъществяването на друго лице, на практика се стига до прикрито „превъзлагане“ на обществена поръчка, т.е. до заобикаляне прилагането на ЗОП и по този начин – до ограничаване на конкуренцията.

За да се осигури публичност  на  поръчките,  за  които  се  прилагат разгледаните изключения, в ЗОП е въведено задължение за възложителите да публикуват обявление за възлагане на поръчка, когато сключват договори при прилагане на чл. 14, ал. 1, т. 5 –7. За тези със значителни стойности, със стратегическо значение или към които е налице сериозен обществен интерес, е препоръчително възложителите да обявят предварително намеренията си да сключат такъв договор, като публикуват обявление за доброволна прозрачност в  Регистъра  на обществените поръчки.

Припомняме, служебното правителство установи в различни ведомства авансово раздадени милиарди левове публични средства чрез инхаус възлагане, при това за дейности, за които няма готовност да бъдат стартирани и изпълнени в договорените срокове.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"