Руският президент Владимир Путин заяви, че в условията на тежката криза в цените на енергията в света и по-специално в Европа е от „изключителна важност“ стабилизирането на газовия пазар, на който страната му е ключов играч.
При откриването на форума „Руска енергийна седмица“ в Москва той посочи, че е необходимо създаването на „дългосрочен механизъм за стабилизирането на пазара на енергия, което е много важно в тази трудна ситуация“.
Според него европейските държави, на които Русия осигурява 1/3 от нуждите им от природен газ, през последните години са допуснали „грешката да заложат на невидимата ръка на пазара“ и да се задоволяват с покупки на дребно вместо да разширят дългосрочните си договори с Москва. Той още веднъж подчерта факта, че Русия е „надежден“ партньор, който спазва всичките си „договорни задължения“ и че взривът на цените не е по-нейна вина.
Запасите от газ в Европа са на най-ниското си равнище
Русия заяви готовността си да увеличи доставките за Европа, но изглежда, че обвързва това с подписването на нови дългосрочни договори. „Ако има искания, (за допълнителни доставки на газ), това ще бъде само чрез установяване на нови договорни задължения„, изтъква министърът на енергетиката Николай Шулгинов.
След взривното покачване на цените през последните седмици, Путин даде да се разбере, че е възможно да се „помисли за евентуално увеличаване на доставките на газ за Европа“ с цел стабилизирането им.
Световната енергийна криза се дължи най-вече на увеличаването на търсенето в резултат на възстановяването на икономиката след отпадането на многобройните рестрикции, свързани с пандемията Ковид-19. Така съвкупност от фактори намали предлагането, което провокира взрива на цените до невиждани досега равнища.
В Европа запасите от газ са на най-ниското си ниво. Изчерпването започна от продължителната зима на 2020 г. и хранилищата още не са достатъчно запълнени. Към това се прибавя и малкият принос на възобновяемите енергии, по конкретно на ветрогенераторите, поради метеорологични причини. В този контекст погледите са обърнати към Москва.
Критиците обвиняват Русия, че се възползва от ситуацията, за да оказва натиск за сключването на нови дългосрочни договори в период, когато ЕС се опитва да диверсифицира доставчиците си, както и да осигури бързото пускане в експлоатация на новия газопровод Северен поток 2, за който Путин подчертава, че е в сърцето на енергийната сигурност на Европа.