fbpx

Рекордно покачване на цените на житото

Пазарът на жито продължава да бъде нестабилен. Предлагането не следва търсенето. В резултат се наблюдава обезпокоителен скок на цените през последните седмици, съобщава RFI.

Девет поредни седмици цената на житото се повишава на европейските пазари и в момента се колебае около психологическата граница от €300 на тон за доставки през месец декември. От края на лятото житото предизвиква сериозни притеснения за търговците и купувачите. Същата тенденция се наблюдава и на пазара в Чикаго, където през последната седмица цената на житото достигна най-високото си равнище за последните 9 години.

Възходящият курс се спря в началото на седмицата, но тенденцията не се промени съществено. Никакъв положителен знак, който да показва, че посоката на кривата ще се промени, не се вижда на хоризонта.

Саудитска Арабия купува повече от предвиденото

Покачването в международен план се дължи на множество фактори. От гледна точка на реколтата климатичните сътресения от лятото не подминаха големите производители. Канада, САЩ и Русия претърпяха сериозни загуби в резултат от горещините. Проблеми с качеството засегнаха реколтите на значителен брой европейски страни.

При така намалялото производство съвсем естествено търсенето се засили. Скорошните заявки от Саудитска Арабия изненадаха пазарите със своя обем.

Мароко също излезе на световната сцена. Рабат премахна от 1 ноември митата върху вноса както на хлебна, така и на твърда пшеница. Декларираната цел е да се осигурят достатъчно запаси и да се стабилизират цените. Накратко казано, покупките на жито на световния пазар никога не са били толкова големи, както през последните четири месеца.

Руският износ предизвиква притеснения

Накрая и решението на Русия взриви пазарите. Най-големият световен износител предупреди, че може да наложи квоти за износа, ако цените продължават да растат. Това ще ограничи още повече предлагането в света. На национално равнище целта е да се преустанови покачването на цените в момент, когато пшеницата от причерноморието значително се увеличи на руския вътрешен пазар.

В този контекст в основните страни-износителки запасите са достигнали най-ниското си ниво. За тяхното възстановяване е необходимо следващата реколта да бъде добра. Но това е нещо твърде несигурно, като в резултат силно се повишиха и цените на азотните торове.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"