Стартирали са дейностите по подготовката на терена за разполагане на оборудването, необходимо за изграждането на мониторинговата мрежа на площадката, одобрена за разполагане на новите ядрени блокове в АЕЦ „Козлодуй“, съобщават от централата.
Избран да изпълни дейностите е консорциума „МГУ- Енергоинженеринг“ ДЗЗД, чийто екип трябва да изгради периметрова, пробоотборна мрежа от 12 броя контролни точки за наблюдение и контрол на подпочвените води, атмосферните отлагания, почва, растителност, пасивен контрол на радиационния гама-фон, проследяване на промените в параметрите на околната среда.
Всяка контролна точка ще се състои от дълбочинен хидрогеоложки сондаж с пиезометричен кладенец за осигуряване на наблюдения, уред за събиране на атмосферните отлагания, термолуминисцентен дозиметър за контрол на гама фона, като две от тях ще бъдат оборудвани с уред за наблюдение на сеизмичните характеристики на земната повърхност и устройство с висок дебит за осигуряване на контрол върху аерозолната активност на въздуха.
Мрежата за мониторинг ще надгради съществуващата система за радиоекологичен мониторинг на АЕЦ „Козлодуй“ и същевременно ще осигурява база данни за изграждането на новите ядрени мощности на площадката.
Дейностите по изграждането на мрежа за радиоекологичен мониторинг са част от разработената и съгласувана с МОСВ и АЯР „Програма за постоянен мониторинг на Площадка № 2, одобрена за разполагане на ново ядрено съоръжение – ядрена централа“. Качеството при изпълнението на заложените цели в Програмата е приоритет за „АЕЦ Козлодуй – Нови Мощности“ ЕАД, „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД и „МГУ- Енергоинженеринг“ ДЗЗД, защото опазването на околната среда е от водещо значение за всички фази от жизнения цикъл на бъдещите нови ядрени мощности, разположени на площадката на АЕЦ „Козлодуй“.
Чрез изпълнението на императивно заложените задължения, условия и мерки, заложени в Заповедта на Агенцията за ядрено регулиране за утвърждаване на площадката за нова ядрена мощност и Решението по ОВОС, „АЕЦ Козлодуй – Нови Мощности“ ЕАД, „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД и „МГУ- Енергоинженеринг“ ДЗЗД декларират сериозното отношение и придържането към най-новите стандарти в радиоекологичния мониторинг и опазването на околната среда, изтъкват още от атомната ни електроцентрала.
Припомняме, това е един от вариантите, които се обсъждат за нови ядрени мощности в електроенергийната ни система. Друга възможност е проектът АЕЦ „Белене“, но от коментари на формацията, спечелила парламентарните избори, която вероятно ще състави правителство, „Продължаваме промяната“, става ясно, че те са привърженици на нови мощности в Козлодуй.