fbpx

Икономиките на някои страни са пред срив заради дългови проблеми

Много икономики рискуват срив, ако кредиторите от Г20, и най-вече от Китай, не предприемат действия по дълга, предупеждава МВФ. За много от тези страни „трудностите се трупат“, а в същото време новите варианти на Ковид-19 внасят допълнителна несигурност, пише RFI.

Някои страни, чиято финансова ситуация е изключително тежка, са на ръба на икономическия срив. Това поне е мнението на МВФ, най-вече, ако Г20 не предрприеме спешни действия във време, когато последиците от пандемията Ковид-10 остават тежки. „Ние можем да сме свидетели на икономически срив в някои страни, ако кредиторите от Г20 не приемат да ускорят процеса по реструктурирането на дълга и да се откажат от обслужването му докато текат преговори за реструктурирането“, заявяват Генералният директор на МВФ Кристалина Георгиева и директорът „Стратегии“ на фонда Джейла Пазарбасиоглу в публикация от четвъртък.

В началото на пандемията богатите страни от Г20 предложиха на бедните мораториум по плащанията по техния дълг до края на 2020 г., срок, който беше удължен до края на 2021 г. Успоредно с тази инициатива, те създадоха през ноември 2020 г. „обща рамка“, в която да се обсъжда преструктурирането и дори анулирането на дълга на страни поискали това.

Но към момента частните кредитори и преди всичко китайските, спират осъществяването на процеса. „Важно е кредиторите от частния сектор да приложат облекчаване на дълга при съпоставими условия“, подчертават от Фонда. Въпреки предприетите мерки за оказване на помощ от началото на пандемията, „около 60% от страните с ниски доходи са изложени на висок риск или вече са в условия на свръх задлъжнялост. През 2015 г. техният брой е бил под 30%“, изтъкват Георгиева и Пазарбасиоглу.

За много страни трудностите се увеличават, като появата на новите варианти на вируса могат да влошат още повече икономическата активност. „Последният вариант Омикрон е жестоко напомняне, че пандемията ще бъде с нас още известно време“, пишат те, като настояват за „незабавни многостранни действия за борба срещу неравенството при ваксинирането в световен мащаб и за подкрепа на бързо уреждане на въпроса с дълга“.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"