Цените на петрола се повишиха в петък, но са напът за най-големия си седмичен спад от ноември – на фона на страхове от ескалация на забраните за руския петрол и усилията за постигане на повече доставки на пазара от други големи производители, пише Ройтерс.
Фючърсите на суров петрол Brent се покачиха с 2,48 долара, или 2,27%, до 111,81 долара за барел рано тази сутрин, след като се понижиха с 1,6% през предишната сесия.
Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпнаха с 2 долара, или 1,89%, до 108,02 долара за барел, след спад от 2,5% в четвъртък.
В седмица на нестабилна търговия, белязана от разговори за руско петролно ембарго, както и на фона на разговори за потенциални увеличения на доставките от Иран, Венецуела и Обединените арабски емирства, Brent е напът за седмичен спад от 5,2%, след като достигна 14-годишен връх от $139,13 в понеделник. Американският суров петрол се оръентира към спад от 6,6%, след като достигна връх от $130,50 в понеделник.
„И двете позиции биха могли да преминат рязко под 100 долара за барел при новини, които се възприемат като облекчаващи прекъсванията в доставките“, казва Джефри Хали, анализатор в OANDA.
По същия начин и двата договора могат лесно да се покачат до над $115 при всякакви негативни съобщения, казва той и подчертава – Просто такъв е пазарът.
Цените се понижиха тази седмица, след като стана ясно, че Европейският съюз, силно разчитащ на руската енергия, няма да се присъедини към Съединените щати и Великобритания в забраната на руския петрол.
Русия, вторият по големина износител на суров петрол в света след Саудитска Арабия, изнася около 3 милиона барела петрол на ден за европейските страни от ОИСР.
В краткосрочен план е малко вероятно пропуските в доставките да бъдат запълнени от допълнителна продукция от членове на Организацията на страните износителки на петрол и съюзници, заедно наречени ОПЕК+, като се има предвид, че Русия е част от групировката, заявява анализаторът на Commonwealth Bank Вивек Дхар. „Те наистина са политически обвързани със структурата“, изтъква той.
Освен това някои производители от ОПЕК+, включително Ангола и Нигерия, се борят да постигнат целите си за производство, което допълнително ограничава способността на групата да компенсира загубите на руски доставки.
Commonwealth Bank прогнозира, че Brent ще бъде средно 110 долара през второто и третото тримесечие на тази година, но вижда потенциално цените да се покачват до 150 долара в краткосрочен план.
„Всичко това е много несигурно. Беше много трудно да излезем с визия“, казва Дхар.