Българската търговско-промишлена палата приветства бързата реакция на управляващите на писмо на палатата, с което се иска в спешен порядък да бъде издаден акт на МС/Министерството на икономиката или/министерство на външните работи, констатиращ войната в Украйна, което е класически случай на наличие на форсмажор.
Припомняме, вчера вицепремеиерът Корнелия Нинова обяви, че е внесено подобно предложение за решение на правителството. Днес в парламента обаче и от Продължаваме промяната, и от другия коалиционен партньор – ДБ, заявиха, че са против тази много крайна мярка.
Сигурно фирмите имат проблеми с разплащанията, но знаем, че министерството на финансите обсъжда мерки за подкрепа и не намираме предприемането на подобно нещо за уместно на този етап и се противопоставяме, коментира лидерът на „Да България“ Христо Иванов. По думите му форсмажорът е твърде крайна мярка и се очаква финансовото министерство да представи своите предложения. „За мен това не е най-доброто решение в тази ситуация. Не мисля, че е отделено достатъчно време да се прецизира от всички страни„, коментира пред журналисти и депутатът от ПП Александър Ракшиев, който е зам.-председател на икономическата комисия.
От БТПП напомнят на всички компании, които възнамеряват да уредят отношенията си със свои партньори, че следва незабавно да ги уведомят за забава/неизпълнение на сключени договори, което се дължи на войната в Украйна и свързаните с това ограничения.
В писмо до премиера и вицепремиера Нинова Палатата моли за бързо издаване на правителствен акт, което значително ще улесни процедурата за издаване на сертификати за форсмажор.
Изтъква се, че почти ежедневно на нива ЕС и на национално ниво се вземат решения за икономически и други санкции, голяма част от които имат ефект, като засягат и могат да засегнат вече сключени договори и тяхното изпълнение.
Съграсно обичайната международна практика, в тези случаи българските фирми се обръщат към БТПП за издаване на сертификати за форсмажор, удостоверяващи настъпило непреодолимо събитие от извънреден характер, които представят на партньорите си за освобождаване при неизпълнение или забава в изпълнението на тези договори.
При издаване на сертификати за форсмажор палатата се основава на официален документ, издаден от компетентен държавен орган.
Уточнява се, че при издаването на сертификат за форсмажор Палатата ще изисква от фирмите и допълнителна информация за условието и сроковете за изпълнение, установяване на причинната връзка между форсмажорното обстоятелство и изпълнението на задълженията, произтичащи от подписани търговски договори, с оглед избягване на злоупотреби.
С цел улеснение на търговците и компаниите, БТПП дава необходимата информация по отношение на форсмажорните обстоятелства и изискванията към предприятията:
Изисквания и процедура за издаване на сертификат за форсмажор
Препоръчителни клаузи “форсмажор” за включване във външнотърговски договори