fbpx

Европа мисли как да втвърди санкциите срещу Русия, но да се предпази от щети

Измина месец от нахлуването на руската армия в Украйна. Европейците и американците отговориха със сурови икономически санкции и дори се готвят да засилят натиска си срещу Владимир Путин по време на срещата си в Брюксел. Но тези мерки предизвикват много съпътстващи щети, коментира RFI.

Русия е голяма страна с недоразвита икономика. Нейният БВП едва надвишава този на Испания. Санкциите трябваше бързо да я отслабят, без да навредят съществено на другите страни. Но те се оказаха болезнени за останалия свят. Цената на петрола и на зърнените храни скочи, тъй като Русия е голям износител на тези две жизненоважни суровини. Същото се отнася и за слънчогледовото олио, изкуствените торове, алуминия и никела.

27-те от ЕС искат да запазят своята твърда икономическа позиция, като същевременно смекчат в максимална степен негативните последствия върху икономиката си и върху международните пазари на хранителни продукти. Това беше основната тема на срещата на върха, която се проведе на 24 март в Брюксел с участието на американския президент Джо Байдън.

Трудно ще се стигне до единодушие по въпроса за енергийните суровини

Въпросът за ембаргото върху руския петрол продължава да разделя 27-те. Нидерландия смята, че това е преждевременно. Европейските рафинерии ще изпитат незабавно остър дефицит на суровина. Германия също е против това решение. Канцлерът Олаф Шолц предупреждава, че тази мярка би могла да хвърли в рецесия еврозоната. Страната му е силно зависима не само от руския газ, но и от руския петрол и въглища.

В замяна на това Словакия, една страна също много зависима, се обявява „за“, като припомня, че приходите от продажбата на руския петрол финансират войната срещу Украйна. Дебатите между страните-членки обещават да бъдат бурни и ако, както изглежда, решението принципно бъде прието, то начинът и времето на осъществяването му, без съмнение ще бъдат обект на множество дискусии. Санкциите ще бъдат наложени само, ако 27-те намерят алтернативи за най-засегнатите страни. За да се преодолее зависимостта от Русия, те трябва да започнат да закупуват съвместно количества газ по подобие на това, което направиха с анти Ковид ваксините.

Европа предвижда защита на потребителите от прекомерното увеличаване на цените на газа и електроенергията

Европейската комисия предложи на 23 март различни пътища за следване. Не става въпрос да се преразглежда организацията на тези пазари, а по-скоро да се създаде публичен орган, който би могъл да осигурява електроенергия и газ на умерени цени. Освен това може да бъде създаден фонд от 400 млн евро, който предприятията засегнати в най-голяма степен от режима на санкциите да ползват.

Накрая Комисията одобрява смекчаването на правилата на общата селскостопанска политика: предвиденото в нея оставяне на свободни угари с цел облагоприятстване на биоразнообразието, могат да бъдат обработени. По този начин ще се увеличи производството и ще се намали натискът върху пазара на хранителни продукти и ще се осигури износ към страните традиционни вносителки от Русия и Украйна.

Достатъчно ли е това, за да се защитят европейските икономики?

Трудно е да се отговори без яснота за продължителността и развръзката на войната, която доведе до режима на санкциите. Ако Владимир Путин започне война на изтощение или ако разруши Украйна, което изглежда, че е настоящата му цел, западните сили няма да имат основание да вдигнат санкциите. А те могат с години да разтърсват хранителните и енергийните пазари на планетата.

Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"