В парламента са внесени предложения за промени в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), с които да се намали законната лихва за забава. Визира се лихвата при просрочени задължения на граждани и фирми, включващи данъци, такси, неплатени вноски, както и всякакъв друг паричен дълг към държавата. Законната лихва се използва и при сметките за комунални услуги – парно, вода и др. Вносители са депутати от четири партии, сред които управляващите БСП, ИТН и ДБ, както и ГЕРБ, съобщава „Сега“.
В мотивите си вносителите отбелязват, че от 1994 г., откогато законната лихва е основния лихвен процент (ОЛП) на БНБ +10, са настъпили значителни промени в обществено-икономическите отношения в страната и в покупателната способност на населението, както и е натрупана инфлация.
Затова се предла лихвата да е различна за търговци и за физически лица, както и в закона да има таван, който Министерският съвет да не може да превишава. По-конкретно – за търговците той да е ОЛП+8%, а за гражданите – ОЛП+4 процентни пункта. Така лихвата за забава за физически лица ще се намали с 6%, а за фирмите – с 2%.
В мотивите си към проекта, вносителите отбелязват още, че в България законната лихва „е уредена като общо, универсално, акцесорно задължение, дължимо по силата на закона, т.е. без да е необходимо каквото и да е негово уговаряне, при всяко забавено парично задължение, от всеки длъжник, независимо дати е физическо или юридическо лице, търговец или нетърговец. Освен това, нейният размер е най-висок в сравнение с други държави членки на ЕС, където той варира между 4 и 8% и често е диференциран според качеството на длъжника – търговец или нетърговец“.