Много икономисти искат да засилят натиска върху Русия, за да я принудят да прекрати офанзивата си в Украйна. Между дях са големи имета като французите Тома Пикети и Габриел Зюкман и носителят на Нобелова награда за икономика американецът Джоузеф Стиглиц. В навечерието на срещата на министрите на финансите на страните от Г-20, която обединява най-богатите страни в света, те отправиха писмо до техните ръководители. В него настояват да се атакуват скритите пари на руските олигарси, които вече са обект на международните санкции, съобщава RFI.
Визират се руски бизнесмени като Роман Абрамович, президент на футболния клуб Челси или Игор Сечин, собственик на петролната компания Роснефт, които се смятат за много близки до Владимир Путин.
Те притежават „в чужбина богатство в размер най-малко на 1 000 млрд. долара“, според видните икономисти, които са членове на Независимата комисия за реформа на международното данъчно законодателство (ICRICT). Олигарсите се опитват да избегнат санкциите, като се обръщат, например, към Дубай и неговите финансови машинации. Прехвърлят парите си в криптовалути, за да ги използват в страните, където присъствието им не е забранено.
Създаване на световен регистър на активите на големите богатства
За да се прегради пътят им, икономистите от ICRICT предлагат създаването на световен регистър на тези големи богатства. Целта е да се ударят не техните законни собственици, които могат да бъдат само фасада на богатството, а истинските собственици и тези, които се ползват от него.
По този начин икономистите от ICRICT искат да се създаде световна мрежа, която да свърже националните регистри на притежаваните активи. Това ще рече всички богатства, които даден човек притежава, техният характер и мястото, където се намират: банкови сметки, недвижима собственост, произведения на изкуството и криптоактиви.
„Има още много какво да се направи, за да се реформира порочната международна финансова система, която в момента работи в полза на богатите, като им предоставя големи възможности за избягването на данъчното облагане“, смятат още икономистите.