fbpx

Българите най-резервирани в ЕС относно енергийната независимост от Русия

Eвропейските граждани подкрепят в голяма степен общата политика за сигурност и отбрана и очакват ЕС постепенно да премахне зависимостта си от руски източници на енергия. Това сочи проучване на Евробарометър, което потвърждава широката подкрепа за действията на ЕС в отговор на агресията на Русия срещу Украйна, както и за RePowerEU.

Според 87 % от респондентите ЕС трябва възможно най-скоро да намали зависимостта си от руски източници на енергия. 80 % са съгласни, че енергийната политика може да допринесе за защитата на стратегическите интереси на ЕС. 86 % смятат, че намаляването на вноса на нефт и газ и инвестирането във възобновяеми енергийни източници са важни за цялостната ни сигурност, а 87 % считат, че повишаването на енергийната ефективност ще ни направи по-малко зависими от производителите на енергия извън ЕС. 85 % биха искали ЕС да инвестира значително във възобновяеми енергийни източници.

Българите обаче са най-резервирани сред страните членки по темата за намаляване на зависимостта ни от руски енергоресурси. У нас 61% подкрепят намаляване на зависимостта, за сравнение в Швеция подкрепата е 97%, в Германия 87%, в Румъния 76 процента, а следващите по резервираност след нас – Словакия, са с 63%.

85 % от европейците смятат, че справянето с изменението на климата може да спомогне за подобряване на собственото им здраве и благосъстояние и също толкова респонденти смятат, че то може да създаде нови възможности за иновации, инвестиции и работни места. Въпреки че 49 % се опасяват, че борбата с изменението на климата може да навреди на европейската икономика, 83 % считат, че това може да спомогне за намаляване на разходите за по-големи екологични щети в бъдеще. Освен това 81 % са на мнение, че в дългосрочен план енергията от възобновяеми източници може да доведе до намаляване на цената, която плащаме за потреблението ни на енергия.

Проучването показва, че предвид настоящата ситуация европейците считат отбраната и сигурността (34 %) и „превръщането на ЕС и неговите държави членки в по-автономни по отношение на енергийните доставки“ (26 %) като най-приоритетни през 2022 г. Справянето с икономическата ситуация (24 %), с околната среда и изменението на климата (22 %) и с безработицата (21 %) са следващите приоритети.

По повод ковид пандемията мнозинството от респондентите са удовлетворени от начина, по който ЕС се справи със стратегията за ваксиниране (58 %), както и от начина, по който тяхното собствено правителство се е справило с нея (59 %).




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"