153 работодатели ще могат да сключват договори със студенти през академичната 2022/2023 година, реши правителството на днешното си редовно заседание.
Компаниите ще осигурят работно място на бъдещите висшисти след успешното им завършване, а младите хора се задължават да работят във фирмите след дипломирането си. Междувременно държавата ще покрива разходите за следването им.
Целта на финансовата подкрепа е да се подобри връзката между висшето образование и потребностите на икономиката и да се стимулира обучението във важни за развитието на страната специалности, където има недостиг на висококвалифицирани кадри.
Работодателите в списъка, одобрен от кабинета са предложени от седем министри – на икономиката и индустрията, на здравеопазването, на енергетиката, на регионалното развитие и благоустройството, на земеделието, на транспорта и съобщенията и на околната среда и водите. Министърът на здравеопазването е предложил списък с 53 болници (държавни и частни) със заявен недостиг на медицински сестри. Останалите министерства са включили в предложенията си частни и държавни дружества от цялата страна.
Работодателите са заявили необходимост от 1416 студенти. Освен „Здравни грижи“, търсени са специалностите „Компютърни системи и технологии“, „Транспортна техника и технологии“, „Машинно инженерство“, „Биотехнологии“, „Металургия“, „Електротехника“, „Железопътна техника“, „Хидростроителство“, „Агрономство“, „Геодезия“, „Електротехника“, „Машиностроене“, „Водоснабдяване и канализация“ , „Зооинженерство“ и др.
Специалностите, за които могат да се сключват договори, се утвърждават от министъра на образованието и науката, уточняват от „Дондуков“ 1.