Неплатените сметки за електроенергия във Великобритания се утроиха за една година и достигнаха 1,3 млрд паунда или 1,5 млрд евро.
Обединеното кралство се изправя пред непрекъснато нарастващите цени на енергията. Това поставя голяма част от домакинствата в трудна ситуация. Следващата зима някои от тях ще трябва да избират между храна или отопление. Според сайта за сравнение на цените Uswitch, неплатените сметки за електроенергия са се утроили за една година, за да достигнат 1,3 милиарда британски лири. Това е рекордно равнище, което е показател за отражението на повишаването на разходите за живот върху британците, съобщава в свой репортаж RFI*.
Очаква се този дълг да нарасне допълнително, тъй като цените на електроенергията ще се покачат през следващите месеци, смята Uswitch. Британският енергиен регулатор Ofgem трябва да обяви на 26 август увеличение на тавана на цените на енергията. Очаква се той да нарасне от 1971 паунда годишно до 3358 паунда годишно за средно домакинство във Великобритания, изчислява Uswitch. По-нататъшни увеличения ще настъпят следващата пролет и ще доведат тавана до 4427 паунда.
Джустина Милтинайт, ръководител на Uswitch, призовава електрическите компании да помогнат на домакинствата, които не могат да плащат сметките си. Според нея е необходимо „да се намери решение, по-специално да се предложат по-достъпни схеми за разсрочено плащане на задълженията“. Тя съветва домакинствата в затруднено положение да потърсят помощите, на които имат право.
Много британци са се обединили в група, наречена „Не плащай“. Те призовават за намаляване на сметките за енергия до „достъпно ниво“ под заплахата да откажат да плащат на доставчиците си от 1 октомври. С това те се опитват да окажат натиск върху правителството. Последното трябва да проведе кризисна среща с шефовете от енергийния сектор, за да поиска от тях да намерят начини за смекчаване на увеличението на таваните на енергийните тарифи през тази зима.
Инфлацията във Великобритания през октомври може да надхвърли 13% според Bank of England, което би било рекорд от края на 1980 година. През юни тя вече досигна 9,4% на годишна база. Основната причина за нейния ръст е скокът на цените на енергията.
В същото време само през юни БВП на Великобритяния спадна с 0,6%. Според анализаторите това се дължи на слабата икономическа активност поради тържествата за юбилея на кралица Елизабет II, но техните очаквания са за много по-изразен спад към края на годината.
В Обединеното кралство брутният вътрешен продукт (БВП) се сви с 0,1% през второто тримесечие. В същото време се очаква кризата на покупателната способност, която върлува в страната да се задълбочи през есента. Икономическата активност намаля поради спад на услугите, най-вече на медицинските и социалните, свързани с коронавируса, като например кампанията за борба с вируса, която ангажираше хиляди хора. Този спад беше частично компенсиран от възстановяването на туризма и ресторантьорството, което се дължи най-вече на премахването на здравните ограничения, уточнява Националната статистическа служба.
През първото тримесечие растежът достигна 0,8%. Само през юни активността се сви с 0,6%, след увеличение от 0,4% през май, което се дължи на честванията на юбилея на кралица Елизабет II, който беше отбелязан с два неработни дни, отбелязва Националната статистическа служба. БВП през второто тримесечие е с 0,6% над нивото си през същия период преди пандемията.
Сянката на рецесията дебне
Спадът през второто тримесечие „беше очакван предвид влиянието на тържествата за юбилея “, коментира старши икономистът на CBI Алпеш Палежа. Той добавя, че рязкото увеличение на цените на електроенергията, които ще влязят в сила от октомври, ще влошат икономическите перспективи тази есен, като ще засегнат тежко бюджета на домакинствата, който и без това вече е под ударите на инфлация от 9,4%. За икономистката от KPMG Яел Селфин е „твърде рано да се говори за рецесия“, но „очакваме по-изразено забавяне на икономиката към края на годината“. Тя отбелязва, че в допълнение към растящата инфлация, нарастващите лихвени проценти оскъпяват изплащането на жилищни кредити, много от които бяха индексирани.
Bank of England обяви миналата седмица увеличение на основните си лихвени проценти с половин процентен пункт. Това е драстична мярка за противодействие на инфлацията, която ще се ускори допълнително и според нея ще потопи Обединеното кралство в рецесия за повече от година след края на 2022-ра.
*Превод Георги Саулов