Газовите хранилища в страните от ЕС са запълнени средно на 80,2% от капацитета си, показва диаграма на Ройтерс, следяща в реално време процеса. С това е изпълнено указанието на Еврокомисията за 80% запълненост до 1 октомври.
Отличниците са Португалия и Полша със 100%. Няколко страни, сред които и България (61%) са под изискването, като им остава месец за наваксване: Австрия (66), Хърватия (76), Унгария (63), Латвия (55), Румъния (73) и Словакия (79).
Поради непредвидимостта на действията на Газпром – най-големият доставчик на тръбен газ за Европа, има силни притеснения за зимата. Вчера руската компания обяви, че спира напълно за тридневен ремонт подаването на газ към Германия по „Северен поток“, който и до момента нагнетяваше минимални количества. Освен това компаниите, които отказват да плащат за суровината по схемата на Кремъл също биват отрязвани от доставки.
Междувременно Ройтерс съобщава, че Exxon Mobil Corp се присъединява към Shell Plc в стремежа да се откаже от съвместното им предприятие Aera и двете компании са в напреднали преговори с купувач на калифорнийския производител на петрол и газ.
Търсенето на петролни активи нараства с тазгодишния скок на цените на енергията и поради това, че публично търгуваните компании се отказват от по-стари операции, за да намалят емисиите на парникови газове. Exxon и Shell сигнализираха за желание да се съсредоточат върху по-мащабни нефтени полета и проекти за втечнен природен газ, припомня Ройтерс.
Aera е един от най-големите производители на петрол в Калифорния, изпомпвайки 125 000 барела петрол и около 10 милиона кубически метра природен газ на ден. Бизнесът генерира около 1 милиард долара годишно в брой, като стойността на всяка сделка възлиза на няколко милиарда долара.
Shell и Exxon продават по-стари имоти и използват приходите за изплащане на дългове и инвестиране в нови райони. Този месец Shell стартира продажбата на своя дял от 30% в петролното находище Cambo в британското Северно море, съобщава Ройтерс, докато Exxon намали дяловете си по целия свят. Прочетете още
Всяка сделка потенциално може да позволи на Exxon да постигне целта за продажба на активи за 15 милиарда долара, която си постави преди четири години. Компанията заяви, че иска да се съсредоточи върху офшорни проекти в Гвиана, Бразилия и проекти за втечнен природен газ (LNG).
От информация на ТАСС става ясно, че венецуелските власти обсъждат с италианската енергийна компания Eni и испанската Repsol възможността за установяване на сътрудничество в областта на газа в условията на голямо търсене на енергия в света. Агенцията цитира вицепрезидентът по икономиката и финансите на страната Тарек ел-Аисами.
„Заедно проучваме възможностите, които сега се отварят пред газовия бизнес, и как можем да използваме ситуацията в полза на ENI, Repsol и нашата страна“, изтъква той. Венецуелската държавна петролна компания PDVSA има „много добри отношения“ с ENI и Repsol, коментира още вицепрезидентът.
В началото на юни Ройтерс съобщи, че Държавният департамент на САЩ е разрешил на Eni и Repsol да възобновят доставките на малки количества петрол от Венецуела за Европа, за да намалят зависимостта на страните от ЕС от износа на енергия от Русия.