fbpx

86% от европейците искат намаляване зависимостта от руската енергия

Лятното проучване на Евробарометър, проведено през юни—юли 2022 г., показва, че 65 % от европейците са оптимисти за бъдещето на ЕС — увеличение с три пункта в сравнение с подобно проучване, проведено през януари—февруари тази година, преди агресията на Русия срещу Украйна.

Положителният имидж на ЕС в момента е 47 % (+ 3 процентни пункта), което е най-високото му равнище от есента на 2009 г. насам, 36 % от анкетираните имат неутрално и 16 % отрицателно мнение за ЕС. Освен това 49 % от европейците са склонни да имат доверие в ЕС (+ 2 процентни пункта), а 34 % са склонни да се доверяват на своите национални правителства.

По отношение на енергията и енергийната сигурност преобладаващото мнозинство от гражданите на ЕС са съгласни, че ЕС следва да инвестира във възобновяеми енергийни източници (87 %), да намали зависимостта си от руските източници на енергия (86 %) и че газохранилищата в държавите от ЕС следва да бъдат запълнени бързо, за да се даде възможност за непрекъснати доставки на газ през зимата (86 %). Освен това 85 % смятат, че повишаването на енергийната ефективност ще ни направи по-малко зависими от производителите на енергия извън ЕС, а 83 % подкрепят идеята държави — членки на ЕС, да закупуват съвместно енергия от други държави с цел получаване на по-добра цена. 78 % от респондентите заявяват, че наскоро са предприели действия за намаляване на потреблението си на енергия или че планират да го направят в близко бъдеще.

В същото време положителното възприемане на ситуацията, в която се намира европейската икономика е намаляло с 5 процентни пункта от началото на 2022 г. и в момента е на равнище от 40 %. По-голямата част от респондентите (51 %, + 6 процентни пункта) считат, че сегашното европейско икономическо положение е лошо. Освен това положителната представа за състоянието на националната икономика също е намаляла с 5 процентни пункта до 34 %, като 64 % от отговорилите смятат, че състоянието на националната им икономика е лошо (+ 5 процентни пункта). Повечето респонденти очакват състоянието на националната икономика да се влоши през следващите 12 месеца (53 %, + 22 процентни пункта).

Същевременно одобрението за еврото расте, достигайки най-високото си равнище досега: осем от 10 респонденти в еврозоната (+ 3 процентни пункта) и 72 % в ЕС (+ 3 процентни пункта) подкрепят Европейския икономически и паричен съюз с единна валута — еврото.

Повече от половината европейци (56 %) считат, че най-големият пакет от икономически стимули на ЕС — NextGenerationEU — може да донесе ефективен отговор на сегашните икономически предизвикателства.

Основните опасения на европейците отразяват песимистичното възприемане на икономиката.

Както на национално, така и на равнище ЕС инфлацията и цената на енергията претърпяха рязко увеличение и сега са съответно на първо и второ място. На въпрос за най-значителните проблеми, с които се сблъсква ЕС в момента, над една трета от анкетираните споменават „повишаването на цените/инфлацията/издръжката на живота“ (34 %, + 10 процентни пункта от февруари насам и сега на първо място) и „енергийните доставки“ (28 %, + 12 процентни пункта и сега на второ място, а преди на седмо) заедно с „международната ситуация“ (също 28 %).

„Повишаването на цените/инфлацията/издръжката на живота“ е едно от основните опасения и на национално равнище за повече от половината запитани (54 %, + 13 процентни пункта), следвано от „енергийните доставки“ (22 %, + 11 процентни пункта) и „икономическото положение“ (20 %, + 1 процентен пункт). Това не е изненадващо, тъй като повече от шест от десет анкетирани (62 %) заявяват, че войната в Украйна е имала сериозни последици за личните им финанси.

Гражданите на съюза отново потвърждават силната си подкрепа за отговора на ЕС на агресивната война на Русия срещу Украйна. Що се отнася до действията на ЕС, най-голямо одобрение получава хуманитарната помощ (92 %), следвана от посрещането в ЕС на бягащите от войната украинци (90 %). 78 % от европейците подкрепят икономическите санкции, наложени от ЕС на руското правителство, дружества и физически лица. Почти седем от десет интервюирани (68 %) подкрепят финансирането на доставката на военно оборудване за Украйна. Абсолютното мнозинство от анкетираните са доволни от реакцията както на ЕС (57 %), така и на своите национални правителства (55 %).




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"