fbpx

Европа свива потреблението на газ, влиза в конкуренция с Китай за LNG

Очаква се световните газови пазари да останат напрегнати през следващата година, тъй като доставките на руски тръбен газ намаляват, както обаче и търсенето на газ в Европа в отговор на мерките за пестене на енергия и високите цени, съобщава Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Ройтерс.

Пазарите на природен газ в световен мащаб се затягат от 2021 г. насам и глобалното потребление на газ се очаква да намалее с 0,8% тази година в резултат на рекордното свиване от 10% в Европа и стабилното търсене в Азиатско-Тихоокеанския регион, изтъква МАЕ в своя тримесечен доклад за пазара на газ .

Междувременно се прогнозира глобалното потребление на газ да нарасне едва с 0,4% през следващата година.

Спадането с 10% на потреблението в Европа през първите осем месеца на тази година в сравнение със същия период на 2021 г., е съпътствано от 15% спад в промишления сектор, тъй като предприятията ограничиха производството поради скок на цените.

Ако Москва изпълни заплахата да наложи санкции на украинската енергийна фирма Нафтогаз, един от последните функциониращи руски маршрути за доставка на газ за Европа може да бъде затворен, което изостря енергийната криза точно когато започва решаващият зимен отоплителен сезон.

Европа се опитва да запълни недостига на руски тръбен газ тази година, отчасти чрез увеличен внос на втечнен природен газ (LNG). МАЕ прогнозира, че вносът на втечнен природен газ в Европа ще се увеличи с над 60 милиарда кубични метра през настоящата 2022 година, или над два пъти повече от размера на глобалните увеличения на капацитета за износ на втечнен природен газ.

Това означава, че вносът на втечнен природен газ в Азия може да остане на по-ниски нива от миналата година до края на 2022 г. поради високите цени на газа в Европа, които привличат повече товари.

Вносът на втечнен природен газ от Китай обаче може да нарасне през следващата година в рамките на поредица от нови договори, сключени от началото на 2021 г., докато по-студена от средната зима също ще доведе до допълнително търсене от Североизточна Азия, което допълнително ще засили напрежението на пазара.

Според МАЕ, ако руските доставки за Европа напълно спрат от 1 ноември, газовите хранилища в ЕС ще са запълнение през февруари 2023 година с по-малко от 20%, ако доставките на LNG останат стабилни. Но ако доставките на втечнен природен газ намалеят, до февруари обемът на хранилищата може да е едва 5%.

В момента нивата на запълненост на хранилищата ЕС са 88,1% (България е със 76 на сто от нивота на Чирен).




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"