fbpx

България възстановява петролните си запаси, но е под минимума, изискван от ЕС

През юли 2022 г. в ЕС са съхранявани 103,6 милиона тона (mt) петролни запаси за извънредни ситуации, което е увеличение от 2,5% спрямо юни 2022 г. Данните на Евростат за юли показват възстановяване от предходния месец, който регистрира историческото дъно от 101,1 mt, отбелязвайки спад от 4,5 % спрямо януари 2022 г. и с 10,3% спрямо юни 2021 г.

Нивата на аварийните запаси през юли се състояха предимно от суров нефт (45,5 mt в ЕС), следвани от газ/дизел (35,9 mt) и бензин (9,8 mt).

Лидер е Германия с над 23 млн. тона, следвана от Франция и Испания, съответно с 15 и 14 млн. тона.

С 993,466 хиляди тона петролни запаси България изпреварва 9 страни членки на съюза. Това количество, което е най-високото ниво на съхранение у нас на годишна база е под изискуемия от ЕС минимум, който за страната ни е около 1,2 млн. тона.

За разлика от аварийните запаси, които обикновено са стабилни, търговските запаси могат да варират в зависимост от пазарните тенденции. През август 2020 г. търсенето намалява поради кризата с COVID-19 и търговските петролни запаси регистрират рекордно високо ниво (63,2 mt), достигайки границите на максималния капацитет за съхранение в някои страни.

С възобновяването на икономическите дейности нивата на търговските запаси започват да намаляват, достигайки най-ниската точка през декември 2021 г. (44,8 mt), след което започват колебания, повлияни и от войната в Украйна, достигайки 51,4 mt през юли 2022 г.

В България търговските запаси през юли са били 535,462 хиляди тона, което е с над 100 хиляди тона намаление спрямо май и юни, но повече от февруари и март.

Суровият петрол и петролните продукти са от решаващо значение за икономиката на ЕС и като се има предвид зависимостта от внос на петрол, поддържането на запаси от петрол за извънредни ситуации означава повече енергийна сигурност. Законодателството на ЕС изисква държавите-членки да поддържат минимални аварийни запаси от суров петрол и петролни продукти.

След руското нахлуване в Украйна, тези изисквания позволиха две спешни освобождавания на запаси през март и април 2022 г. и насочени към стабилизиране на пазара. Ниските нива през юни 2022 г. отразяват горепосочените изпускания, координирани от Международната агенция по енергетика и подкрепени от няколко държави членки.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"