Трудовият опит варира драстично по време на ковид пандемията, като работещите от вкъщи по време на COVID-19 се справят по-добре от други групи по редица показатели за заетост и условия на труд, въпреки че много от тях са работили сравнително дълги часове и често с високи нива на интензивност на работата. За разлика от това, въпреки че пандемията е разкрила жизненоважното значение на работниците на първа линия за икономиката и социалното сближаване на Европа, е много вероятно те да не са получили признанието, което заслужават за работата си.
Това са сред изводите в представения от Eurofound доклад с резултатите от Европейското телефонно проучване на условията на труд, проведено между март и ноември 2021 г. Интервюирани са над 70 000 души в 36 държави за изследването, което предоставя подробна картина на трудовия живот на европейците в изключителното време на Ковид-19.
Няколко са основните констатации, обобщени от Eurofound:
- Доброто качество на работата поддържа благосъстоянието и е в основата на висококачествения професионален живот. По време на пандемията качеството на работата е имало положително въздействие върху баланса между професионалния и личния живот, способността да свързваме двата края и по-голямото доверие на работното място. Тези положителни резултати правят работата устойчива – позволявайки на работниците да останат на работа през по-дълъг трудов живот.
- Проучването потвърждава продължаващата полова сегрегация в сектори, професии и работни места, което показва, че сме далеч от целите за равни възможности за жените и мъжете на работното място и равен достъп до ключови позиции за вземане на решения на работното място. През 2021 г. само един на всеки пет работници е работил на работно място, което о полово балансирано, докато само една трета от работниците са имали жена шеф. Това изисква удвояване на усилията за премахване на стереотипите, които ограничават избора на жените и мъжете в работата.
- Тревожно е, че проучването показва, че голям брой работещи хора в ЕС продължават да бъдат в уязвими ситуации, като 26% срещат трудности да свързват двата края, а 17% не могат да предвидят доходите си през следващите три месеца. Това подчертава значението на съсредоточаването на усилията на политиката върху осигуряването на печалба от работата и насочването към специфични групи като самотни родители и работници на нископлатени работни места, които са подложени на по-голям финансов натиск и са били по-тежко засегнати от пандемичните ограничения в сравнение с други групи.
- Повечето работници не работят в среда, която подпомага развитието на техните умения. Освен това, близо половината от работниците съобщават, че не са имали достатъчно възможности да използват своите умения и знания в работата си. Това подчертава ключовата роля, която компаниите играят в подкрепа на развитието на квалифицирана работна сила. Европейската година на уменията 2023 може да допринесе значително за повишаване на осведомеността относно тези предизвикателства.
- Качеството на работните места ще играе решаваща роля в прехода на ЕС към неутрална по отношение на въглерода икономика, като гарантира, че новите работни места и роли поддържат по-дълъг, по-здравословен и по-добър трудов живот. Констатациите показват, че новите зелени работни места потенциално ще имат по-добро качество на работата. Въпреки това, много съществуващи работни места, за които търсенето ще нарасне в зеления преход, показват по-лошо качество на работните места, което подчертава значението на интегрирането на качеството на работните места в политиките за екологизиране.
Като цяло проучването показва, че 49% от респондентите често са работили на висока скорост, а 48% са гонили кратки срокове. В допълнение, 19% от работниците съобщават, че работата им често включва изпадане в емоционално смущаващи ситуации.
По думите на изпълнителния директор на Eurofound Ивайло Калфин изследването не само представя моментна снимка във време на предизвикателства за Европа, но също така подчертава важни дългогодишни условия на труд и проблеми на пазара на труда, които трябва да бъдат разгледани. „В това отношение това е жизненоважен ресурс за възстановяването на Европа през предстоящия период“, изтъква Калфин.