Руската инвазия в Украйна значително смути световните селскостопански пазари през 2022 г. Русия и Украйна са основни износители на зърно, пшеница, царевица, маслодайни семена (особено слънчоглед) и торове до началото на войната. Освен това действията за постепенно премахване на зависимостта на ЕС от руските изкопаеми горива повишиха цените на енергията. Всичко това е в основата на рязкото покачване на цените за ключови селскостопански продукти и суровини, показват новите данни на Евростат.
За периода между третото тримесечие на 2021 г. и третото тримесечие на 2022 г. средната цена в ЕС на селскостопанските продукти се е повишила рязко (+30%). Това представлява допълнително ускоряване на покачването на цените (+25% между Q2 2021 и Q2 2022). Особено силно увеличение на цените е отбелязано при зърнените храни (+52%), яйцата (+49%) и млякото (+42%).
През същия период средната цена на стоките и услугите, използвани в момента в селското стопанство (т.е. вложения, които не са свързани с инвестиции) за ЕС като цяло се е увеличила с 35 % за същата „кошница“ от вложени ресурси, което е сходен темп на увеличение като между двете тримесечия. В рамките на тази кошница има някои значителни скокове на цените; средната цена в ЕС на торове и подобрители на почвата се е удвоила (+101%), с рязко покачване също за енергия и смазочни материали (+60%) и за храни за животни (+35%).
Във всяка държава членка средната цена както на суровините, така и на селскостопанската продукция се е увеличила между.
Най-резки темпове на нарастване на средната цена на селскостопанската продукция през този период се наблюдават в Унгария (+61%), Литва (+54%) и Словакия (+46%). Най-малките темпове на нарастване са отбелязани за Кипър, Малта (и двете +5%) и Гърция (+9%). България е пета в ЕС по ръст на цените (+41%).
Най-рязък ръст на средната цена на суровините е регистриран в Литва (+73%), Латвия (+68%) и Унгария (+60%). Най-малки темпове на увеличение се наблюдават в Малта (+13%), Дания (+24%) и Италия (+25%). България е с 35% нарастване, което е около средното за ЕС.