fbpx

Китай ще трябва да почака за постигане на мечтата си за световно икономическо господство

Китай няма да стане първата световна икономическа сила до края на десетилетието, както се надяваха неговите лидери. Ковид и други икономически трудности препятстват осъществяването на амбициите им, пише RFI.

Поднебесната империя вече се виждаше на върха на класирането. По размера на БВП, втората по големина икономика в света трябваше да изпревари САЩ до 2028 г., според презвижданията на британския Център за икономически и бизнес изследвания (CEBR). Но в годишния си доклад, публикуван в края на декември, институтът отлага времето за изкачването на този подиум. Кривата на китайския растеж ще надмине тази на Съединените щати не по-рано от 2036 г. Японският център за икономически изследвания в средата на декември също ревизира прогнозата си надолу. Звездата на Китай избледнява с главоломна скорост във всички международни изследвания. Това е голямата поука от 2022 г., изтъква изданието.

Ковид-кризата забави работата на машината

Именно с появата на коронавируса, според официалните данни, бурният и постоянен китайски растеж спря. През 2020 г. той е само 2,5% т.е. два пъти по-малък от поставената за годината цел от 5%. Но през 2021 г. възстановяването му е впечатляващо: повече от 8%. Си Дзинпин иска да види в това осъществването на стратегията му за „нулев Ковид“. Но всъщност, тази принудителна изолация, това пълно затваряне на страната, доведе до безизходица в здравеопазването, до отказ от демокрация и до икономически хаос, което предизвика парализата на бизнеса през голяма част от 2022 г.

Рязкото премахване на ограниченията облекчи хората, но все още не може да постави икономиката на нормални релси. Работната ръка не идва в големите индустриални центрове. Предприятията и търговските обекти трябваше да затворят поради липса на персонал и клиенти. Кристалина Георгиева, директорка на Международния валутен фонд, посочва, че през 2022 г. китайският растеж ще бъде в най-добрия случай равен или дори по-нисък от средния за света, което се случва за първи път от четиридесет години насам. И това е твърде унизително за Китай. Нещата няма да се подобрят бързо през 2023 г.

И други фактори допринасят за спада, предизвикан от пандемията

В руслото на краха на гиганта за недвижими имоти Evergrande, който все още се бори за оцеляването си, други големи компании в тази сфера полагат неимоверни усилия, за да избегнат фалита. Секторът, който, заедно със строителството, представлява една четвърт от китайския БВП, все още не е излязъл от кризата. Общият обем на продажбите на жилища е спаднал с 25% през миналата година.

Другият двигател на китайския растеж, търговията, също изпитва затруднения от няколко месеца и перспективата за световна рецесия несъмнено ще довиди до спод на външното търсене. Китай, който дълго време се облагодетелстваше от свободната търговия в света, сега се сблъсква с вълна от протекционизъм и изнасяне на производствата в други страни. Попарени от провала на Apple и нейната фабрика Foxconn, чиято дейност беше блокирана от политиката на „нулев Ковид“, мултинационалните компании вече предпочитат други конкурентни страни. Това е тенденция, която ще окаже отрицателно въздействие върху възстановяването и спецификите на икономическия ръст на Китай.

Във вътрешен план икономическият растеж на Китай търпи резултатите от демографията му

Населението намалява и застарява. Така няма с какво да се стимулира бъдещият растеж. За да осигури на своите сънародници обещаното развитие и да спечели конкуренцията срещу Съединените щати, Си Дзинпин ще трябва да промени модела на икономическия растеж. Но засега той дава приоритет на проблемите със сигурността. Те се превръщат в нови източници на легитимност за консолидиране на неговата власт, тъй като икономическите успехи, които досега играеха тази роля, придобиват все по-малко значение.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"