„При положение, че ние имаме достъп до турски терминали, а в обозримо бъдеще и до терминала в Александруполис, може да се каже, че положението не е толкова лошо. А и винаги е възможно да увеличим доставките на природен газ по тръба, защото капацитетът на интерконеткора е 3 млрд., но той може да стане 5 „с едно просто строителство на една допълнителна компресорна станция в Гюмюрджина„.
Това коментира в ефира на „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria, ръководителят на „Blacksea Caspia“ доцент Теодор Дечев.
По думите му България нямаше резервирани слотове за доставка на газ никъде и на този фон споразумението между страната ни и Турция за достъп до терминалите, което гарантира доставка на 1,5 млрд. куб. метра газ годишно е за предпочитане, въпреки че може да се окажем в зависимост от южната ни съседка, вместо към Русия. „Със сигурност всеки договор има и добри, и лоши страни„, изтъква Дечев.
Той обръща специално внимание, че когато говорим за газа от Азербайджан, трябва да държим очите си широко отворени към туркменистанския газ, тъй като за разлика от Азербайджан, където запасите все пак не са безкрайни, има поне три държави в света, които са във физическа близост до нас и имат огромни запаси от газ – Русия, Иран и Туркменистан.
Дечев отбелязва по повод туркменистанските запаси, че ако бъде построен Транскаспийският газопровод – тръба по дъното на Каспийско море, която би струвала около 500 млн. долара, дори и България може да бъде мажоритарен акционер в такъв проект.
Това съоръжение ще свързва Азербайджан и Туркменистан и би решило радикално проблема с износа на туркменистански газ за Европа, обяснява доц. Дечев. Той уточнява, че има две държави от басейна на Каспийско море, които са против – Русия и Иран. Русия е категорично против туркменски газ да отива в Европа. Иран няма такива ограничения, те искат този газ да минава през иранска територия, но това е трудно по чисто физико-географски причини, а я „има и санкционната драма на Иран“, коментира още той.
„Европейският съюз отдавна е заявил, че е готов да плати газопровода изцяло и тогава наистина Азербайджан, освен държава, което добива въглеводороди и ги продава, ще се яви и в ролята на оператор на едно сериозно, скъпо и много важно от геополитическа гледна точка съоръжение“, обяснява Дечев по повод проекта за тръба по дъното на Каспийско море.
Напълно възможно е, по думите му, при едно прекратяване на войната в Украйна Русия да изплаща контрибуции под формата на суровини, доставяни в Европа, а цената им да се превежда в някакви фондове за възстановяването на Украйна. Това, разбира се, е хипотеза, но тя абсолютно има право на живот, коментира още доц Теодор Дечев.