Ако БВП на Германия спадне през първото тримесечие на тази година, след като отбеляза свиване през последното тримесечие на минала, Германия официално ще изпадне в рецесия. Пазете се от „твърде розов“ сценарий за фондовия пазар, предупреждава колумнистът на Capital.fr Александър Барадез…
Това е лошата изненада от тежкото начало на седмицата за финансовите пазари. Докато волатилността на германския индекс DAX падна в петък до най-ниското си ниво от януари 2022 г., като дори доближи рекордните си равнища от 2021 г., изненадващото свиване на германския БВП през четвъртото тримесечие е предупреждение за наблюдателите и агентите на пазара: пазете се от сценарии, които станаха твърде „розови“ през последните седмици.
Спадането на инфлацията в Съединените щати и Европа, намаляването на цените на енергията, повторното отваряне на Китай: тези добри новини с право предизвикаха подем на финансовите пазари през последните четири месеца. Но да смятаме, че преминаваме бързо от черен към розов сценарий е грешка и данните за германската икономика ни го напомнят. Преди няколко седмици Олаф Шолц заяви, че Германия няма да изпадне в рецесия през 2023 г. Съвсем наскоро германският икономически институт IFO каза, че е възможно Германия да не влезе в рецесия, но вероятно ще наблюдаваме свиване на БВП през първото тримесечие.
Ако това наистина е така и свиването на икономиката през четвъртото тримесечие се потвърди окончателно, тогава ще имаме две последователни тримесечия на икономическо свиване, което потвърждава фаза на рецесия.
Идеята не е да се смята, че в Германия се задава ужасен период, а по-скоро да се вмъкнат нюанси в почти идеалния сценарий за възстановяване на фондовия пазар.
Повторното покачване на инфлацията в Испания до 5,8% през януари срещу 5,5% през декември, след като очакванията бяха за 4,7%, също идва в неподходящ момент, след 5 последователни месеца на спад и няколко дни преди решението на ЕЦБ.
Тези макроикономически елементи не са катастрофални (инфлацията беше около 11% в Испания миналия юли), но могат да внушат малко съмнение във „FOMO“ (fear of missing out или „страх от изпускане на влака на увеличението) през януари и тласкат европейските капиталови индекси (CAC 40, DAX и др.) към по-забележима консолидация.