Анализът е от блога на Международния валутен фонд…
Постоянният ръст на заплатите и цените в най-новите данни може да породи безпокойство, че заплатите и цените се захранват взаимно и е вероятно да се ускорят за продължителен период, резултат, известен като спирала „заплати-цени“. Ако се появи подобна спирала, опасенията са, че инфлацията ще продължи да се покачва.
Въпреки това, в подобни епизоди от миналото, подобно безпокойство се оказа неоснователно, според наш по-ранен анализ, акцентиран в рамките на Световните икономически перспективи от октомври 2022 г. Актуализирайки този анализ, за да включи най-новите данни до третото тримесечие на миналата година, все още заключаваме, че рисковете от спиралата на заплатите и цените остават ограничени.
В нашето проучване ние специално потърсихме исторически епизоди, подобни на днешните, сред редица напреднали икономики, датиращи от първото тримесечие на 1960 г. за някои и завършващи през третото тримесечие на миналата година.
Само няколко епизода с динамика като тези в развитите икономики по време на възстановяването след пандемията бяха последвани от спирали на заплатите и цените, определени като продължителни периоди на ускорение както на цените, така и на номиналните заплати. В повечето случаи номиналните заплати бяха наваксани, докато инфлацията намаляваше в продължение на няколко тримесечия, позволявайки коригираните спрямо инфлацията заплати постепенно да се възстановят. Устойчивото ускоряване на заплатите и цените е рядкост.
Когато изобразяваме скорошната инфлация на заплатите и цените до третото тримесечие на 2022 г. за средните икономики, виждаме, че въпреки че инфлацията миналата година се е повишила повече, отколкото по време на извадката от минали епизоди, номиналният ръст на заплатите не успява да се задържи.
В резултат на това реалните заплати са намалели в повечето развити икономики. Равнищата на безработица останаха стабилни или спаднаха в повечето страни, тъй като търсенето на работна ръка се повиши след паузата, предизвикана от пандемията. По-строгите пазари на труда съвпаднаха с увеличението на номиналните заплати в по-голямата част от света. Въпреки това номиналният ръст на заплатите не е необичайно над това, което би се очаквало въз основа на историческия опит.
Нашето заключение е, че рисковете от спиралата на заплатите и цените все още изглеждат ограничени. Историческите доказателства от минали, подобни епизоди, също сочат какво можем да очакваме в бъдеще: увеличенията на растежа на номиналните заплати могат да се случат заедно със забавяне на потребителските цени, което позволява реалните заплати да започнат да растат отново. Затягането на паричната политика помогна за поддържане на инфлацията.
Ако този среден исторически модел се запази, очакваме номиналният ръст на заплатите да остане висок или да се засили, дори докато инфлацията намалява. Това може да възстанови част от покупателната способност, загубена миналата година. Важно е, че историята ни казва, че това очаквано възстановяване на растежа на реалните заплати само по себе си няма да сигнализира за началото на спиралата заплата-цена.