Морските ветрови ресурси на Азербайджан от Каспийско море са достатъчно големи, за да може страната да изнася „зелена“ електроенергия, а също така и чист водород. Това коментира британският вестник “The Telegraph”, цитиран от blacksea-caspia.
Авторът на статията отбелязва, че Азербайджан е относително не толкова голяма държава, но огромните морски ветрови мощности в нейния сектор от Каспийско море отварят големи възможности за страната.
“BVG Associate”, британска консултантска компания в сферата на възобновяемите енергийни източници, е участвала в подготовката на офшорната карта на ветроенергетиката за Азербайджан и в момента работи с правителството над нейното внедряване.
Статията отбелязва, че британските експерти се радват на голямо интерес в Азербайджан, като се позовава на Нийл Дъглас от консултантската компания “BVG Associate”.
„Ако погледнете нашия опит във Великобритания, въглищата до голяма степен се оттеглят от електропреносната мрежа и ги заменят големи количества енергия от вятъра и от слънцето. Азербайджан разглежда това обстоятелство и възможността за декарбонизация в рамките на по-широка програма за енергиен преход. Такива страни като Азербайджан имат ангажименти за намаляването на въглеродните емисии в съответствие с международните споразумения, като примерно Парижкото споразумение от 2015 година“, изтъква Дъглас.
Отбелязва се, че техническият потенциал на Азербайджан в областта на морската ветроенергетика в Каспийско море възлиза на 157 гигавата. Азербайджан вече подписа съответните споразумения с “Masdra” и с “Fortescue Industries” за обща инсталирана мощност от 22 гигавата. За сравнение, цялата инсталирана мощност за производство на електроенергия в Азербайджан, като отчитаме всички възобновяеми и невъзобновяеми източници, възлиза на 8 гигавата.
От визираните по-горе 22 гигавата, около 16 гигавата се падат на производството на електроенергия от енергията на вятъра над шелфа на Каспийско море. Министерството на енергетиката също така е подписало споразумение с компанията “ACWA Power” за строителството на морска вятърна електроцентрала.