По целия свят, и особено в западните страни, разходите по дълга рязко се повишиха. Между 2021 г. и 2022 г. лихвите са се увеличили с 20,9%, което се случва за първи път от почти 40 години, изтъква Capital.fr.
Вината е преди всичко на инфлацията. Лихвите, плащани от правителствата по техния дълг през 2022 г. са белязали най-големия ръст за последните 40 години поради рязкото покачване на лихвените проценти, според доклад, публикуван във вторник.
В световен мащаб лихвите, плащани от държавите през 2022 г. в сравнение с 2021 г., са „скочили до небето“ с 20,9%, което е „най-бързото увеличение от 1984 г.“, сочи годишният индекс на държавния дълг на мениджъра Янус Хендерсън. Според него това увеличение отразява „както повишаването на лихвените проценти, така и набъбването на кредитните запаси“.
Във Франция скокът на дълговата тежест е дори 43%. Това нарастване на разходите, общо 1 380 милиарда долара през 2022 г., се дължи изключително на политиката на централните банки. За да се преборят с инфлацията, която в много западни страни достигна рекордни нива от 80-те години на миналия век, те повишиха основния лихвен процент с главозамайващ темп. Докато той беше малко над 0% в началото на 2022 г., достигна близо 4,5% в края на годината в Съединените щати.
„Опрени до стената“
Оттогава тази тенденция продължава и Американската централна банка повиши лихвите си за десети пореден път, като ги доведе до 5,25% в началото на май. Следователно правителствата са „опрени до стената“, според Янус Хендерсън, който прогнозира, че тези разходи „ще се удвоят през следващите три години“.
Наистина, правитествата ще трябва да изплащат дългове, емитирани във време, когато лихвените проценти са били ниски със сключването на нови заеми при лихви, които сега са много по-високи, най-високите от 10 години насам в много европейски страни, както и в Съединените щати. Лихвата по френските 10-годишни ценни книжа беше около 2,9% в понеделник, срещу 0,19% на 31 декември 2021 г.