fbpx

Франция отпуска огромна държавна помощ за завод за полупроводници

Европейските страни осъзнаха зависимостта си от Азия в производството на полупроводници. Те са основен компонент, който се използва в повечето електронни продукти. Европейският съюз прие амбициозен план за инвестиции за стимулиране на производството на полупроводници на континента, като например новият завод за полупроводници на STMicroelectronics и GlobalFoundries в Крол, близо до Гренобъл, съобщава RFI.

Проектът е на стойност близо 7,5 милиарда евро. Когато той беше обявен през 2022 г., френският министър на икономиката го определи като „най-голямата индустриална инвестиция извън тези в ядрената енергетика“ през последните десетилетия. И затова министерството реши да се бръкне в джоба: в свое изявление министърът Брюно Льо Мер обеща държавна помощ в размер на близо 3 милиарда евро.

Това е значителна и решаваща инвестиция за Франция, защото ще укрепи нашата независимост по отношение на полупроводниците. Ние сме готови да платим цената, както Китай плаща цената, когато иска да построи даден завод или да развие своята индустрия, както направиха и продължават да правят американците“, казва министърът на икономиката.

Тази държавна помощ е една от най-големите предоставяни за един завод от 2017 г. насам, казаха от министерството. Той ще бъде финансиран по плана „Франция 2030“, който предвижда общо 5,5 милиарда евро за сектора на полупроводниците.

Общоевропейски план

Предприятията за производство на полупроводници изискват колосални инвестиции, по-специално поради финото изработване на компонентите, което изисква прилагането на изключително сложни производствени процеси.

Този бъдещ завод трябва да доведе до създаването на 1000 работни места. Той е част от програмата на Европейския съюз „Chips Act“, която си постави за цел да удвои дела на полупроводниците, произведени в Европа до 2030 г., като той трябва да достигне 20%. Както председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обясни миналата година, трябваше да променим правилата: „Европа се нуждае от собствени предприятия, където да се произвеждат продуктите на най-напредналите технологии. Затова решихме да разрешим за първи път държавна помощ за изграждане на най-съвременни технологични заводи в Европа“. Отпускането на държавни субсидии за индустрията бележат края на едно табу за европейците и най-вече за германците.

Планът, който беше договорен на 18 април между страните-членки на ЕС и Европейския парламент, облекчава правилата за отпускане на държавни субсидии за сектора. Европейският „Chips Act“ предвижда мобилизирането на общо 43 милиарда евро публични и частни инвестиции в производството на полупроводници. Целта на ЕС е да си върне мястото редом до Азия и Америка в световното производство на полупроводници.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"