Страните от Европейския съюз ще се опитат отново следващата седмица да приемат споразумение за нови цели за възобновяема енергия, които бяха блокирани поради опасенията на Франция и други държави от съюза, че законът пренебрегва ядрената енергия, информира Ройтерс.
Припомня се, че миналия месец група страни, включително Франция, са се противопоставили в последния момент на закона на ЕС за по-амбициозни цели за възобновяема енергия, поставяйки на пауза основен стълб на плановете на блока за справяне с изменението на климата.
Страните от ЕС ще се опитат да одобрят закона в сряда, сочи дневният ред на срещата, цитиран от Ройтерс.
Париж иска промени в закона, за да предложи по-благоприятно третиране на ядрената енергия, заявявайки, че окончателното споразумение поставя в неравностойно положение страни като Франция с големи дялове на ядрената енергия, която е нисковъглеродна, но не е възобновяема.
Законът на ЕС е предназначен да стимулира бързо разширяване на възобновяемите енергийни източници като вятърна и слънчева енергия. Сделката, договорена тази година, предлага някои компромиси, включително по-ниски цели за възобновяеми горива за промишлеността в страни, които вече са използвали ядрена енергия, за да намалят използването на изкопаеми горива.
Позицията на Париж е, че правилата все още изключват нисковъглероден водород, произведен от ядрено електричество. В търсенето си за постигане на сделка ЕС обмисля варианти като включване на декларация, придружаваща окончателния закон, която признава, че за някои страни този закон е „предизвикателство“.
Френският министър на финансите Бруно Льо Мер коментира по-рано тази седмица, че Франция няма да се откаже от конкурентните предимства, свързани с ядрената енергия, отбелязвайки, че страните от ЕС имат право да избират своя собствен енергиен микс. Други про-ядрени членки на ЕС, включително България, Полша, Унгария и Чешката република, също сигнализират, че няма да подкрепят закона за възобновяемите източници – цитирайки опасения, сред които и че целите са просто твърде високи.
Заедно тези държави имат достатъчно гласове, за да блокират закона, отбелязва Ройтерс, обръщайки внимание, , че е необичайно страните да отхвърлят предварително договорени сделки относно законите на ЕС, които следват месеци на преговори.
Междувременно държави, включително Германия и Люксембург – и двете с антиядрени позиции – плюс Дания и Ирландия призоваха ЕС да разреши спора бързо, предупреждавайки, че забавянето застрашава инвестициите във възобновяема енергия.