fbpx

Насрочени са търгове за свободния капацитет на газовата връзка с Гърция

Предстои независимият преносен оператор ICGB да проведе търгове за наличния свободен капацитет по газопровода IGB. Годишните търгове са насрочени за 3-ти юли на две платформи за резервиране на капацитет съгласно календара на ENTSOG.

Свободният капацитет в точките на междусистемно свързване в Комотини, Гърция с операторите на преносни системи TAP и DESFA ще бъде предлаган на търг на платформата за резервиране на капацитет PRISMA. Това ще се случи чрез предлагане под формата на конкуриращи се капацитети като пазарен механизъм за разпределяне на капацитет в такива случаи.

Свободният капацитет в точката за междусистемно свързване в Стара Загора, България с оператора на преносната система „Булгартрансгаз“ ще се предлага на платформата RBP.

От ICGB изтъкват, че наличният неосвободен капацитет на газопровода се предлага по прозрачен начин, позволяващ равен достъп за всички заинтересовани страни. Интерконекторът значително повишава  сигурността на доставките и осигурява диверсификация на източниците и маршрутите не само за българския пазар, но и за съседните страни като част от съвместните усилия за укрепване на енергийната свързаност на Европа. Предлагайки капацитет на годишните търгове, ICGB взема предвид и предстоящото развитие на преносната инфраструктура в региона, включително развитието на терминала за съхранение и регазификация на природен газ в Александруполис, Гърция.

Терминалът за втечнен природен газ (LNG) в Александруполис ще бъде свързан с интерконектора IGB при точката за междусистемно свързване с гръцкия национален газопреносен оператор DESFA.

Отчитайки реализацията на терминала, за ICGB е от съществено значение да предостави на всички потенциални потребители еднаква възможност да резервират капацитет и да се възползват напълно от синергията между двете газови съоръжения. Заради това и ще предложим квази-годишен капацитет за първата газова година“, заявяват изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас. По думите им планираното въвеждане на терминала в експлоатация ще предостави възможност за увеличаване на капацитета на IGB. „В момента газопроводът оперира с капацитет от 3 млрд. кубични метра на година, реалистично е да достигне 5 млрд. кубични метра годишно в зависимост от пазарния интерес“, изтъкнаха Георгиева и Сатлас.

Към момента над 11,5 милиона Mwh или повече от 1 милиард кубични метра са пренесени по IGB от въвеждането му в търговска експлоатация.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"