Центърът за изследване на демокрацията сформира Черноморска коалиция за възобновяема енергия, която представлява неформална мрежа за обмяна на опит и добри практики за разработване на конкретни стандарти за планиране на морското пространство, за да се гарантира защитата на природата и биоразнообразието на екосистемите, и да се предвиди кумулативното въздействие на офшорните вятърни паркове върху природата, икономиката и обществото.
В контекста на руската инвазия в Украйна и последвалата енергийна криза става ясно, че използването на пълния потенциал на вятърната енергия в европейските морета би изиграло ключова роля за постигането на целите на Европейския съюз за енергийна и климатична сигурност до 2050 г. България в същото време е една от малкото страни – членки на ЕС с излаз на море, която все още не е започнала да развива този сектор.
Производството на електроенергия от вятърни ресурси във водните територии разкрива значителен потенциал за декарбонизация на енергийната система и дава широк спектър от възможности за икономически и инфраструктурен напредък на крайбрежните градове. Развитието на сектора трябва да бъде съпроводено от изграждането на безопасна за околната среда техническа инфраструктура, електропреносна обезпеченост, както и ясна регулаторна рамка, която взема предвид интересите на всички участници в инвестиционния процес.
Коалицията е създадена по време на кръгла маса на тема „Черноморска коалиция за възобновяема енергия: стратегическо партньорство за енергийна и климатична сигурност“ и е с подкрепата на германското Федерално министерство на икономиката и климатичното действие и съвместно с румънския изследователски център, Група за енергийна политика (EPG), Турската асоциация за офшорна вятърна енергия и Украинската асоциация за вятърна енергия, по модела на най-голямата европейска Kоалиция за oфшорна енергия и опазване на природата (OCEaN).
Коалицията ще обедини усилията на ключови политици от България и Румъния, регулаторни институции, екологични неправителствени организации и електроенергийните системни оператори, които да набележат в работен формат основните насоки за преодоляването на пречките пред развитието на офшорния вятърен сектор в Черно море. Целта на работните дискусии ще бъде да се разработи ясна и последователна регулаторна рамка, която да защитава интересите на всички заинтересовани страни и да гарантира надеждност на електроенергийните доставки и екологична целесъобразност на проектите.
Необходимо е да се вземе предвид въздействието върху биоразнообразието и морските екосистеми, както и върху местните общности. Черноморската коалиция за възобновяема енергия е ключов инструмент за създаването на обща визия за възобновяема енергия в Черно море, която взема предвид нефинансовите предизвикателства предимства и възстановяването на биоразнообразието.
Говорителите по време на кръглата маса са се обединили около нуждата от конкретни показатели за устойчивост, насоки и стандарти за законодателна промени, необходими за отключване потенциала за офшорна вятърна енергия в Черно море. Единодушното мнение е, че трябва да се създаде регулаторна рамка, която да намали административната и регулаторна тежест за инвеститорите и да осигури конкурентна среда за бъдещето развитие на сектора.