Днес влиза в сила Законът за чиповете в Европа. Той въвежда всеобхватен набор от мерки за гарантиране на сигурността на доставките, устойчивостта и технологичното лидерство на ЕС в областта на полупроводниковите технологии и приложения.
Очаква се законът да засили производствените дейности в Съюза, да стимулира европейската дизайнерска екосистема и да подпомогне мащабирането и иновациите по цялата верига на стойността. Чрез този закон Европейският съюз има за цел да постигне целта си за удвояване на текущия си глобален пазарен дял до 20% през 2030 г.
Европейският закон за чипа се състои от три основни стълба.
Първият стълб – инициативата „Чипове за Европа“ – засилва технологичното лидерство на Европа, като улеснява трансфера на знания от лабораторията към фабриката, преодолява пропастта между научните изследвания и иновациите и промишлените дейности и като насърчава индустриализацията на иновативни технологии от европейския бизнес.
Инициативата ще бъде подкрепена от 3,3 милиарда евро фондове на ЕС, които се очаква да бъдат подпомогнати със средства от държавите-членки. По-конкретно, тази инвестиция ще подкрепи дейности като създаването на усъвършенствани пилотни производствени линии за ускоряване на иновациите и технологичното развитие, разработването на облачно базирана платформа за проектиране, създаването на центрове за компетентност, разработването на квантови чипове, както и създаване на фонд за чипове за улесняване на достъпа до дългово финансиране и капитал.
Вторият стълб стимулира публични и частни инвестиции в производствени съоръжения за производителите на чипове и техните доставчици.
Вторият стълб създава рамка за гарантиране на сигурността на доставките чрез привличане на инвестиции и увеличаване на производствения капацитет в производството на полупроводници. За тази цел той определя рамка за интегрирани производствени съоръжения и отворени леярни в ЕС, които са „първи по рода си“ в Съюза и допринасят за сигурността на доставките и за устойчива екосистема в интерес на Съюза. По време на предложението и обсъждането на закона Комисията посочи, че държавна помощ може да бъде предоставена на първи по рода си съоръжения в съответствие с Договора за функционирането на Европейския съюз.
В третия си стълб Законът за европейските чипове създаде механизъм за координация между държавите-членки и Комисията за укрепване на сътрудничеството с и между държавите-членки, наблюдение на доставките на полупроводници, оценка на търсенето, предвиждане на недостиг и, ако е необходимо, задействане на активиране на кризисен етап. Като първа стъпка на 18 април 2023 г. беше създадена система за предупреждение за полупроводници. Тя позволява на всяка заинтересована страна да докладва за прекъсвания на веригата за доставки на полупроводници.
Също днес влиза в сила Регламентът за Съвместното предприятие за чипове (JU), което позволява началото на изпълнението на основната част от Инициативата Чипове за Европа. Освен това ще стартира своята дейност и Фондът за чипове. С влизането в сила на Закона за чиповете официално ще започне и работата на новосъздадения Европейски борд за полупроводници, който ще бъде ключовата платформа за координация между Комисията, държавите-членки и заинтересованите страни.
По втория стълб индустрията ще може да кандидатства за планирани „първи по рода си“ съоръжения, за да получи статут на „интегрирано производствено съоръжение“ (IPF) или „отворена леярна в ЕС“ (OEF). Този статут ще позволи тези съоръжения да бъдат създадени и да функционират в рамките на Съюза, като по този начин ще позволи рационализиран подход към административните заявления и издаването на разрешителни. Този статут също така ще изисква тези съоръжения да отговарят на критерии, за да се гарантира техният принос към целите на ЕС и тяхната надеждност като доставчици на чипове по време на криза.