В речта си за състоянието на Съюза пред Европейския парламент председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен постави ударението върху икономиката. Тя излезе с поредица от инициативи за възстановяване на надмощието над конкурентите, като например, разследването на китайските субсидии за електрическите автомобили. Ще бъде ли достатъчен този проблясък, за да се спре упадъка на Европа, анализира текстът на RFI…
Пробуждането е закъсняло. Необходими бяха Ковид-19, деглобализацията, а след това и войната на Русия в Украйна, за да могат двадесет и седемте да осъзнаят своята изостаналост спрямо двете велики сили – Китай и Съединените щати. Кризата с Ковид разкри пред 27-те слабостите на тяхната здравна система, която те смятаха за превъзходна. А войната в Украйна показа енергийната им зависимост. Оттогава комисията се опитва да маневрира, за да подпомогне икономическото възстановяване, индустрията и енергийния преход.
Днес тя минава на по-висока скорост, от една страна с разследването на китайските субсидии, а от друга с възлагането на Марио Драги, уважаваният бивш гуверньор на ЕЦБ, да изготви доклад за средствата за насърчаване на изгубената конкурентоспособност на Европа. Това става във време, когато нарастването на инфлацията и повишаването на цената на парите подкопават покупателната способност на европейците и когато това намаляване се усеща тежко от нарастваща част от населението.
Дистанцията между САЩ и Европа се задълбочава след кризата от 2008 година
След тази финансова криза Европа обедня, докато Америка забогатя. Този процес най-добре се проследява в англосаксонската икономическа преса. Financial Times през юни, а след това и Wall Street Journal през юли отбелязаха този спад, като показаха безмилостни цифри в подкрепа на тезата си. През 2008 г. еврозоната и САЩ са били почти равни по отношение на брутния вътрешен продукт и потреблението на домакинствата. Петнадесет години по-късно БВП на САЩ е почти двойно по-голям от този на 20-те страни-членки на валутния съюз, подчертава американският ежедневник. Американските заплати са се увеличили с 9% от 2019 г., годината на появата на Covid, който задуши икономическата активност по света. През същия период заплатите на европейците са намалели, включително и в най-голямата икономика в ЕС – Германия, където спадът е с 3%. За същото време потреблението на американските домакинства скочи, докато това на европейците остана в застой.
БВП на Китай е значително по-голям от този в еврозоната
Отнесен към броя на населението, китайският БВП е много по-малък. С 12 000 долара на човек от населението през 2022 г., той е сравним с този на Русия и все още е три пъти по-нисък от този на европейците. Но икономическата мощ на Китай, неговата ударна сила, са несравними. В технологичния сектор Пекин се конкурира с американските GAFA благодарение на своите гиганти Alibaba, TikTok и Huawei, докато в Европа нямаме компания от този ранг. И в областта на електрическите коли, които днес заплашват европейската автомобилна индустрия, Китай е в процес на повтаряне на успеха, който вече постигна в слънчевата енергия. Той разполага с поредица от компании, подредени в боен ред: с гарантирани доставки на литий, с толкова напреднала индустрия за производство на батерии, че е в състояние да открие заводи на територията на страните от Стария континент, с производители, способни да предложат евтини модели по целия свят.
Как да се обясни изоставането на европейците?
Техният начин на живот, който поставя на предно място сигурността на работата, преразпределението и свободното време – начин на живот, на който завиждат по целия свят, е ахилесовата пета на европейската икономика, според цитираните издания. Този социален избор, приет от правителствата, често се финансира с публичен дълг. Цената му обаче се покачва неимоверно с повишаването на лихвените проценти. Тази нова бюджетна ситуация би трябвало да накара европейците да се събудят. Не е сигурно обаче, че те искат да променят модела на обществото си.