Инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. разпокъса основните пазари на стоки. Оттогава страните ограничиха търговията със стоки над два пъти спрямо 2021 г. Стоките, особено минералите, които са критични за зеления преход, и някои силно търгувани селскостопански стоки, са особено уязвими в случай на по-сериозна геоикономическа фрагментация, показват авторите на поредна част от „Световната икономическа перспектива“, представяна от Международния валутен фонд….
По-нататъшното фрагментиране може да доведе до сътресения на стоковите пазари, причинявайки големи колебания в цените. Докато дългосрочните глобални икономически загуби от около 0,3 процента ще останат сравнително скромни поради компенсиращи ефекти в нетните производители и потребители, страните с ниски доходи и други уязвими страни ще понесат тежестта. Те биха могли да се сблъскат с дългосрочни загуби на брутен вътрешен продукт от 1,2%, до голяма степен произтичащи от прекъсвания във вноса на селскостопански продукти.
За някои страни загубите могат да надхвърлят 2 процента. Това би изострило опасенията за продоволствената сигурност, тъй като страните с ниски доходи са особено зависими от вноса на храни, за да изхранват населението си.
Тези неблагоприятни ефекти се дължат отчасти на силно концентрираното производство на суровини, до голяма степен следствие от регионалните предимства в природните ресурси. Трите най-големи доставчици на минерали, например, представляват средно около 70 процента от световното добито производство. Увеличаването на капацитета за добив и обработка може да отнеме години, което води до бавни реакции на ценовите сигнали.
В същото време някои стоки като храните и енергията играят основна роля в потреблението на домакинствата, докато много минерали са ключови суровини за жизненоважни технологии и производство. Тази комбинация от концентрирано предлагане и широко разпространено търсене води до обширна търговия със стоки, като много страни разчитат в голяма степен на внос от само шепа доставчици. Това прави стоките по-уязвими в случай на търговски ограничения.
Изследванета показва, че фрагментирането на световните стокови пазари в два хипотетични геополитически блока, въз основа на гласуването на Общото събрание на ООН през март 2022 г., изискващо Русия да прекрати войната си срещу Украйна, може да доведе до значителни колебания в цените. Това може също така да причини големи ценови разлики между блоковете, особено на минералите, които са от решаващо значение за зеления преход и силно търгуваните селскостопански стоки.
Цените също биха били по-нестабилни в един фрагментиран свят. Фрагментираните пазари биха предложили по-малко буфери за поемане на бъдещи стокови шокове, като лоши реколти или екстремни метеорологични условия. Нещо повече, дори един производител на суровини, който променя своята геополитическа лоялност, може да предизвика значителни колебания в цените.
Риск за енергийния преход
Фрагментацията на суровините може да попречи на глобалния енергиен преход. За да се постигнат целите за нетни нулеви въглеродни емисии, търсенето на минерали ще нарасне няколко пъти през следващите години. Задоволяването на това търсене изисква бързо увеличаване на предлагането. Тъй като икономически жизнеспособните залежи са концентрирани в няколко страни, търговията става от съществено значение за гарантиране на достъпа до тези ресурси. Фрагментираните пазари могат да усложнят нещата.
В хипотетичния сценарий на МВФ, при който търговията с критични минерали между блоковете е нарушена, инвестициите във възобновяема енергия и електрически превозни средства могат да бъдат по-ниски с до 30 процента до 2030 г. в сравнение с един нефрагментиран свят. Това може да доведе до по-бавно смекчаване на изменението на климата.
Призив за многостранно сътрудничество
Констатациите на МВФ са още един аргумент за многостранно сътрудничество в областта на търговските политики. Ако пълното сътрудничество остава невъзможно за реализиране, трябва да се проучат прагматични решения за справяне с най-неотложните предизвикателства: смекчаване на риска от продоволствена несигурност и подкрепа на прехода към зелена енергия.
Необходими са спешни усилия за осигуряване на безпрепятствен поток от храна и минимизиране на заплахата от продоволствена несигурност в страните с ниски доходи, особено предвид нарастващата честота и интензивност на метеорологичните явления и природните бедствия.
По подобен начин многостранните усилия трябва да дадат приоритет на създаването на „зелен коридор“, състоящ се от минимално споразумение за поддържане на потока от критични минерали. Това ще помогне за предотвратяване на изменението на климата.
Докато политиците работят за смекчаване на рисковете от фрагментация, държавите могат да предприемат проактивни стъпки за минимизиране на потенциалните икономически последици. Стратегиите могат да включват разнообразяване на източниците на доставка на суровини, по-големи инвестиции в добив, проучване и рециклиране на важни минерали.
Държавите трябва също така да обмислят по-широки политики, които укрепват устойчивостта на сътресения, включително:
- По-стабилни рамки на макроикономическата, структурната и фискалната политика
- Достатъчни фискални и финансови буфери
- Укрепени предпазни мрежи
- Подготовка за внезапни прекъсвания на доставките на стоки
Една международна инициатива за подобряване на споделянето на данни и стандартизацията на пазарите на минерали също може да намали несигурността на пазара.
Фрагментацията на стоковите пазари може да създаде по-нестабилна глобална среда, създавайки заплахи за продоволствената сигурност, икономическия растеж и разходите за усилията за смекчаване на изменението на климата. Констатациите на МВФ представляват още един аргумент за многостранно сътрудничество по отношение на търговските политики за предотвратяване на подобни резултати.