fbpx

САЩ се опитват чрез Венецуела да успокоят световните петролни пазари

Цените на петрола се стабилизираха във вторник, след като паднаха с повече от 1 долар в първия ден от седмицата на фона на надеждите, че САЩ ще облекчат санкциите срещу производителя Венецуела, а и заради това, че Вашингтон засили усилията си за предотвратяване на ескалация на войната между Израел и Хамас, съобщава Ройтерс.

Фючърсите на суровия петрол Brent се повишиха с 29 цента до 89,94 долара за барел, докато американският западнотексаски междинен суров петрол (WTI) се повиши с 20 цента до 86,86 долара за барел към 08:08 GMT.

Широко се коментира факта, че правителството и опозицията на Венецуела са готови да възобновят отдавна преустановените преговори, които според президента Николас Мадуро ще са от полза за изборите през 2024 г. Това е ход, който може да доведе до облекчаване на санкциите от Вашингтон, коментират редица източници на агенцията.

От 2019 г. САЩ санкционираха износа на петрол от Венецуела, член на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), за да накажат правителството на Мадуро след изборите през 2018 г., които Вашингтон счете за измама поради нарушения на човешките права.

Правителството на САЩ търси начини да увеличи потока на петрол към световните пазари, за да намали високите цени. Но всяко реално увеличение на производството на петрол от Венецуела ще отнеме време поради липсата на скорошни инвестиции.

И двата бенчмарка на петрола се повишиха миналата седмица поради опасения, че конфликтът в Близкия изток може да се разшири, като Брент нарасна със 7,5% в най-високото си седмично увеличение от февруари.

Силно очаквано е посещението на президента на САЩ Джо Байдън в Израел в сряда, в момент в който Тел Авив се готви да ескалира офанзивата срещу бойците на Хамас, която предизвика хуманитарна криза в Газа и породи страхове от по-широк конфликт с Иран.

Пътуването на Байдън обаче се приама като акт за балансиране. Въпреки че демонстрира подкрепа за войната на Израел срещу Хамас, Вашингтон също се опитва да обедини арабските държави, за да помогне за предотвратяването на по-широк регионален конфликт, след като Иран обеща „превантивни действия“ от „фронта на съпротивата“ на своите съюзници, които включват движението Хизбула в Ливан.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"