fbpx

ЕЦБ не вдигна лихвите: приключи ли периодът на повишенията

Европейската централна банка остави лихвените проценти непроменени, прекъсвайки безпрецедентната поредица от 10 последователни повишения на лихвените проценти и запази насоките си, които сигнализират за стабилна политика в бъдеще, информира Ройтерс.

Припомняме, ЕЦБ повиши лихвените проценти с общо 4,5 процентни пункта от юли 2022 г., за да се бори с необуздания ръст на цените, но миналия месец даде сигнал, че ще спре, тъй като рекордно високите разходи за заеми започват да си проправят път в икономиката.

Ценовият натиск най-накрая отслабва и инфлацията е намаляла повече от половината за една година, докато икономиката се е забавила толкова много, че рецесията може вече да е в ход, засилвайки пазарните залози, че повишенията на лихвите са приключили и следващият ход на ЕЦБ ще бъде намаление.

В стремежа си да запази всичките си опции отворени, ЕЦБ заяви, че ще следва подход, „зависим от данните“, и решенията ще се основават на входящите данни.

„Основните лихвени проценти на ЕЦБ са на нива, които, поддържани за достатъчно дълъг период от време, ще допринесат значително за целта (намаляване на инфлацията)“, се казва в изявление на банката след среща в Атина. „Бъдещите решения ще гарантират, че лихвените проценти ще бъдат определени на достатъчно рестриктивни нива толкова дълго, колкото е необходимо“, посочват още от институцията.

Решението да се запазят лихвите непроменени вероятно ще засили очакванията, че най-големите централни банки в света, включително Федералният резерв на САЩ, по същество са приключили със затягането на политиката, слагайки край на безпрецедентна серия от синхронизирани повишения на лихвите.

Това вероятно ще измести фокуса на пазара върху това колко дълго лихвените проценти трябва да останат на сегашните си върхове, което е сложно упражнение, посочва Ройтерс, тъй като инвеститорите вече залагат следващото движение на ЕЦБ да бъде намаление най-рано през юни, с два пълни хода до следващия октомври – график, който някои смятат за нереалистичен.

Друго усложнение е, че нарастващите разходи за енергия, подсилени от новия конфликт в Близкия изток, биха могли да задържат инфлацията под натиск точно когато растежът се забавя. Това предвещава лош период на стагфлация, при който инфлацията е висока, докато растежът стагнира.

Перспективите пред икономиката изглеждат все по-несигурни, излагайки на опасност така нареченото „меко кацане“. Индустрията е в рецесия, индикаторите за настроение сочат на юг, потреблението е приглушено и дори пазарът на труда започна да се смекчава, като всичко това предполага свиване през втората половина на 2023 г.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"