Тонът на част от бизнеса у нас спрямо властта се изостри по повод новия глобален корпоративен данък от 15%, който въвеждаме по евродиректива и правилата на ОИСР.
„Ако нашите искания не бъдат приети, КРИБ ще обмисли как да реагира, включително може да се стигне до протестни действия, ако не се промени това безразличие. Отношенията бизнес и изпълнителна власт са разрушени„, заяви председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев, цитиран от „Сега“. Той даде пресконференция съвместно с Американската търговска камара, Българо-белгийския бизнес клуб, Германо-българската индустриално-търговска камара и италианската Кофиндустрия България часове преди парламентът окончателно да гласува данъчните промени.
Сред тях именно е и допълнителното облагане на дъщерните дружества на големите мултинационални компании у нас, за които консолидираните годишни обороти надхвърлят 750 млн. евро. Допълнителният данък печалба от 5% ще засегне около 600 дружества, пет от които са изцяло български групи.
Бизнесът изтъква, че не е против този данък, но иска прилаганите в другите стръни облекчения за съществена стопанска дейност, при които се приспада определен процент разходи за закупуване на материални активи и за изплащане на възнаграждания на работната ръка, с което се намалява данъчната основа преди облагане.
„Отвратени сме от лъжите на Министерство на финансите, с които те целяха да заблудят депутатите, че такива облекчения не трябва да бъдат въвеждани у нас„, заявява още Домусчиев, като според бизнеса финансовото ведомство заблуждава депутатите.
„Сега“ припомня, че по време на дебатите в бюджетна комисия Людмила Петкова, директор „Данъчни политики“ от МФ, разясни, че според евродирективата и правилата на ОИСР за глобалния 15% корпоротивен данък, ако България въведе въпросните облекчения нито една дъщерна компания на мултинационалните групи няма да плати допълнителен данък в страната, но за сметка на това компанията-майка ще плати разликата между 10% и 15% в страната по регистрация. „Ние искаме да този допълнителен данък да влезе в българския бюджет, а не да изтече в друга държава„, изтъква Петкова.
Според зам. председателя на КРИБ Евгений Иванов обаче подобни твърдения са див популизъм. „Повече от година и половина т.нар. Четворка – четирите най-големи консултански компании в света, работят по имплементирането на директивата. Няма никакви поводи за притеснение, че чужди държави ще събират този данък„, изтъква той.