Консорциумът Трансадриатически тръбопровод (TAP) провежда консултации с гръцките газопреносни оператори относно техническо споразумение, което обхваща възможността за доставка на природен газ чрез ТАП до купувачите от еврозоната от новия плаващ терминал за втечнен природен газ (FSRU) в Александруполис, съобщава trend.az, цитирана от Blacksea-caspia.
Припомняме, съоръжението в Александруполиссе управлява от „Gastrade“, където българската държава е акционер с 20% чрез дружеството си „Булгартранзгаз“.
Източниците на trend изтъкват, че още в самото начало на процеса на създаване на LNG терминала е било заявено, че той ще бъде интегриран в газопроводните системи на Гърция и България, които включват TAP.
Плаващият терминал с капацитет 153 600 кубически метра газ пристигна в Александруполис от Сингапур на 17 декември 2023 г. и в момента преминава техническите процедури, необходими за започване на експлоатацията му.
През януари 2024 г. FSRU „Александруполис“ с годишен капацитет за претоварване на втечнен газ от 5,5 милиарда кубически метра ще бъде свързан към двата газопровода с високо налягане – към подводния газопровод и към газопровода на брега, за да може да доставя газ по гръцката газопреносна система и по-нататък до крайните потребители в Гърция, България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Унгария, Словакия и дори Молдова и Украйна, включително чрез транзит през TAP (представляващ европейския сегмент от Южния газов коридор – SGC).
„Gastrade“ очаква гарантирани заявки за обеми газ за FSRU и прогнозира търговски операции да започнат до края на първото тримесечие на 2024 г.
„Основният втечнен природен газ за този терминал най-вероятно ще бъде американски, но са възможни и други източници на газ. Консорциумът TAP също в момента провежда пазарен тест, за да разбере дали ще има свободен капацитет за изпомпване на газ от новия гръцки газов терминал през система TAP, както и евентуално чрез IGB (газовият интерконектор между България и Гърция)“, отбелязва източникът на азерската агенция.
Според него пазарният тест на TAP се провежда от 20 октомври 2023 г. на два етапа, а резултатите от него ще станат известни на 31 януари 2024 година.
„Както доставчиците на тръбопроводен газ и втечнен природен газ, така и търговците и дори купувачите на природен газ, които сами искат да носят отговорност за транспортирането и получаването му, могат да резервират капацитет в TAP. Основните условия са да поемат дългосрочни задължения и да плащат тарифа на транспортния оператор, тоест на консорциума TAP“, се посочва в информацията.
В момента пропускателната способност на TAP е 12 милиарда кубически метра газ годишно; през следващите две до три години газопроводът реално ще може да подава около 14 милиарда кубически метра газ годишно. През септември 2023 г. консорциумът TAP съобщи, че е възможно удвояване на капацитета му до края на 2028 г., но това пряко зависи от това какви ще бъдат резервациите за гарантирани заявки.
Търговските операции по TAP продължават от края на 2020 г. и се отнасят основно за доставки на газ за Италия, Гърция и България от находището „Шах Дениз“ в Азербайджан, съгласно 25-годишни договори, подписани през 2013 г. с девет европейски компании.