fbpx

Финансовите рискове в Германия нарастват, сочи проучване на Кофас

Общата картина на търговските задължения в Германия остава относително стабилна, а техните забавяния показват минимални промени спрямо миналата година, но финансовите рискове нарастват. Това е сред констатациите от годишното проучване за корпоративните плащания в Германия за 2024 г на Кофас, озаглавено „Къкрене под капака“.

Резултатите показват, че 16% от компаниите съобщават за просрочени плащания, които представляват 2% или повече от годишния им оборот. Това създава сериозни финансови предизвикателства, особено в сектори като машиностроенето, където тези рискове са най-изразени. В допълнение към това, политическата несигурност и нарастващото използване на стратегии за намаляване на риска оказват влияние върху бизнес перспективите.

Проучването разкрива, че германските компании не са променили особено поведението си по отношение на предлагането на отсрочено плащане. 80% от участващите компании предлагат условия на отложено плащане през 2024 г., което е почти толкова колкото през 2023 г. Средният срок на погасяване на корпоративните задължения остава кратък – 32,1 дни, което показва предпочитанията на немския бизнес за по-кратки кредитни срокове. Секторът на машиностроенето се откроява с най-висок дял компании, предлагащи условия на отложено плащане (94%), докато едва по-малко от половината фирми от сектори като финансово-консултантските услуги предлагат кредитни споразумения.

Зачестяват забавянията на плащанията, с тях и финансовите рискове продължават да нарастват въпреки че броят на компаниите, съобщаващи за нови просрочвания на задължения, се е увеличил съвсем леко до 78%, средната им продължителност нараства до 30,8 дни, което е увеличение с 0,7 дни спрямо 2023 г.. Секторите на строителство, търговия на едро и дребно и машиностроенето са изправени пред най-големите предизвикателства, като някои от компаниите в тях съобщават за забавеняния по изплащането на издадени търговски фактури, падежирали прединад 150 дни.

Нарастващи мерки за намаляване на риска

Мерките за намаляване на риска все повече се фокусират върху диверсификацията на доставчици и клиенти, като 41% от компаниите прилагат този подход, спрямо 29% през 2023 г. Стратегиите за near-shoring, където компаниите преместват веригите за доставки по-близо до основните пазари, също набират популярност, като 24% от фирмитевече ги прилагат.

Докато условията на плащане и забавянията в Германия остават относително стабилни, финансовите рискове, свързани с просрочените плащания и песимистичната икономическа перспектива очертават значителни предизвикателства за бизнеса през следващата година. С нарастващото значение на мерките за намаляване на риска, германските компании се адаптират към все по-несигурната бизнес среда.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"