fbpx

Как излезлите от употреба соларни панели могат да се използват в производството на стъкло

Индустриалният стартъп Rosi Solar в Гренобъл, специализиран в рециклирането на суровини от слънчеви панели, ще доставя трошено стъкло (основния компонент в стъклопроизводството) от фотоволтаици на белгийската AGC Glass Europe (13 000 служители; 100 фабрики в Европа), един от европейските лидери в производството на плоско стъкло.

Това се случва за първи път в индустриален мащаб: стъкло от излезли от употреба фотоволтаични панели ще се използва за производството на плоско стъкло, което е предназначено главно за строителния и автомобилния сектор, изтъква latribune.fr.

Разбира се, по отношение на декарбонизацията, Saint-Gobain изпревари всичките си международни конкуренти, като започна през 2022 г. в продължение на една седмица пилотно производство на 2000 тона плоско стъкло, представено като „нула въглерод” (благодарение на трошено стъкло, получено на 100% от рециклирано стъкло и използване на изключително зелена енергия). А след това запазва водещото си място с нисковъглеродно производство, включващо повече от 70% рециклирано стъкло. Но френският гигант в производството на строителни материали разчита основно на рециклирано стъкло от остъкляване. Той обаче е изправен пред голямо предизвикателство: събиране на достатъчно суровина, за да отговори на нуждите си.

С въвеждането на EPR (разширената отговорност на производителя*) ситуацията ще се промени, но днес при производството на плоско стъкло все още се използва малко рециклирано стъкло. Това се обяснява с недостатъчните количества, които се събират от този тип стъкло, но и с високото качество, на което трябва да отговаря плоското стъкло. Не можем да използваме какъвто и да е източник за рециклиране. Никой производител досега все още не се е опитвал да използва стъклото от фотоволтаични панели“, обяснява Антоан Шало, генерален мениджър на Rosi Solar.

За мениджъра на стартиращата компания фотоволтаичните панели могат да бъдат интересен източник на рециклирано стъкло. Изчислява се, че само във Франция около 250 000 панела ще достигнат края на жизнения си цикъл през 2030 г. Тази констатация се споделя и от AGC Glass Europe, но това изисква много месеца научноизследователска дейност.

Фотоволтаичното стъкло е много прозрачно и чисто, което го прави ценен източник на рециклирана суровина за нашите заводи. Съставът му обаче е различен от този на нашите стандартни продукти, което означава, че са необходими технически нововъведения, които да направят възможно рециклирането му по време на нашия производствен процес. Именно тук е ролята на Rosi като технически партньор“, подчертава Марк Фоген, вицепрезидент, отговарящ за устойчивото развитие в AGC Glass Europe.

Подробностите на договора не се съобщават, но в крайна сметка Rosi Solar трябва да достави на AGC Glass Europe „няколко десетки хиляди тона трошено стъкло от фотоволтаични панели“. Много години обаче ще са необходими за въвеждане в експлоатация на такива мощности, тъй като това ще бъде свързано със събирането на панелите в края на жизнения им цикъл.

Укрепване на бизнес модела

Според данни, предоставени от двамата партньори, използването на един тон трошено стъкло като вторичен материал при производството на флоатно стъкло спестява 0,7 тона CO2 и 1,2 тона нови суровини.

Според Rosi Solar този договор представлява важен допълнителен жалон, който може да укрепи техния икономическия модел. Неговата технология, базирана на процеса на пиролизата и на техниката на меката химия**, е разработена преди всичко за получаване на чист силиций (без въглеродни остатъци), мед и сребро, но всъщвост стъклото представлява 70% от теглото на един панел. И макар че тези 70% представляват само 10% от общата стойност на един рециклиран панел, те осигуряват значително укрепване на икономически модел, претендиращ за рентабилност без субсидии.

Развитие с голям размах се очаква през следващите месеци

Днес Rosi Solar е в състояние, с първата си фабрика, открита през 2023 г., да рециклира 3000 тона панели годишно (еквивалент на приблизително 150 000 панела). Резултатът е получаването на около три тона сребро и 90 тона силиций. Проблемът с околната среда е основен, припомня Антоан Шало, тъй като за производството на един килограм силиций „са необходими средно два килограма дърва, три килограма кварц и един килограм въглища“.

През следващата година Rosi Solar ще удвои капацитета си за преработка в първия си завод, благодарение на нови инвестиции и оптимизиране на процесите. И след това през следващите месеци стартъпът ще направи втората си голяма стъпка с официалното обявяване на изграждането на втори завод в Испания, с капацитет от 10 000 тона рециклирани панели годишно. Третата стъпка, която е още по-мащабна, вече е на масата с проект за завод в Германия за обработка на 30 000 тона панели годишно.

За да осигури тези проекти, Роси Солар ще се нуждае от средства. След като успя да набере 10 милиона евро през 2022 г. от японската група Itochu, от Innoenergy и от EIC (Европейски съвет за иновации), младата компания работи повече от година по привличането на още по-значително фитнансиране по думите на нейния изпълнителен директор. Очаква се то да бъде осигурено до края на годината.

*стратегия за добавяне към пазарната цена на всички очаквани разходи свързани с опазване на околната среда през целия жизнен цикъл на даден продукт
**съвкупност от химически методи за получаване на твърди материали, които предполагат минимално използване на високи температури и високо налягане




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"