В коментар за блога на Европейската централна банка Пиеро Чиполоне, член на Управителния съвет, обяснява как цифровото евро би съчетало простотата на парите в брой с цифровото удобство…
Преди двадесет и пет години въвеждането на еврото преобрази Европа. За първи път хора в различни страни използваха едни и същи банкноти и монети. Кой би си помислил, че съдържанието на портфейлите ни може да ни свърже?
Оттогава евробанкнотите опростиха живота на европейските семейства, търговци и пътници. Няма повече допълнителни такси или да се чудите дали вашият начин на плащане ще бъде приет. Но в днешната дигитална ера тази лекота избледнява.
Повечето европейци сега жонглират с различни карти, приложения и устройства в зависимост от всяка платежна ситуация, откривайки, че удобството на цифровите плащания не винаги отговаря на обещанието. В еврозоната сме заседнали във фрагментирана система, където решенията за цифрови плащания не покриват всички наши нужди. Докато можете лесно да използвате карта, за да платите безконтактно за храна или пътуване с такси в градове като Мадрид или Париж, селските райони в Германия или Австрия често приемат само пари в брой или местни дебитни карти. По същия начин някои мобилни приложения работят добре за изпращане на пари до семейство или приятели, но не се приемат за онлайн покупки или от местни фирми.
Накратко, все още нямаме решение за цифрово плащане, което да работи ефективно навсякъде в еврозоната във всички ситуации на плащане. Какво ще стане, ако можем да върнем универсалната простота на парите, като същевременно прегърнем удобството на дигиталната ера? Цифровото евро би ни позволило да си върнем свободата да плащаме цифрово, безпроблемно, по всяко време и навсякъде – включително когато пазаруваме онлайн.
Цифровото евро ще върви ръка за ръка с банкнотите, предоставяйки – безплатно – опция за цифрово плащане „всичко в едно“ в цялата еврозона. Фрагментацията, която преживяваме днес, може да остане в миналото.
Бихте могли лесно да получите достъп до вашия цифров евро портфейл чрез цифровото приложение за евро, приложението на вашата банка или физическа карта, за да извършвате незабавни плащания. Представете си, че спирате в кафене на път за работа и осъзнавате, че сте забравили портфейла си или нямате достатъчно пари. Или може би картата ви не е приета, когато отидете да платите. С дигитално евро бихте могли да платите безпроблемно кафето си с карта или смартфон във всички тези ситуации, защото то ще бъде прието от всички европейски търговци, които вече приемат цифрови плащания. Мислете за това като за цифрова банкнота. Ще можете също да го използвате, за да плащате за неща във всички страни от еврозоната, което прави пътуването още по-лесно.
Същото важи и за други ежедневни плащания – независимо дали плащате за детегледачка на децата си, изпращате пари на дъщеря си, която учи в чужбина или пазарувате онлайн – и потенциално нови ситуации. Цифрово евро може да ви позволи да платите при доставка, например, или когато/ако влакът е пристигнал навреме.
Цифровото евро също би отговорило на всички опасения относно устойчивостта и поверителността: използвайки офлайн функцията, вие дори ще можете да плащате без интернет връзка. Офлайн цифровото евро би осигурило стабилно резервно копие в критични ситуации като прекъсване на интернет или в отдалечени местоположения с ограничена свързаност, гарантирайки, че вашите плащания са непрекъснати и прави нашата платежна система по-устойчива. Освен това, когато използвате офлайн решението, данните за личните транзакции ще останат поверителни – те ще бъдат известни само на вас и на получателя на плащането, подобно на плащане в брой.
И така, какво има за вас? В очакване на окончателно решение дали да се издаде цифрово евро, което ще бъде взето само от Европейската централна банка, след като европейските законодатели определят правната му рамка, проектът обещава по-голяма свобода и удобство. Ще можете да извършвате незабавни плащания по всяко време и навсякъде в еврозоната с едно безплатно решение, подкрепено от най-високите стандарти за сигурност и поверителност.
Това е логичната следваща стъпка за нашата единна валута. Време е да имаме цифрово евро, което да допълни банкнотите и да опрости живота ни, като направи платежния ни сектор по-сплотен, конкурентен, иновативен и устойчив.
Мисля – и се надявам, че сте съгласни – това е нещо, което си заслужава да бъде обмислено.