fbpx

Завръщането на Тръмп може да забави, но не и да спре бума на чистата енергия

Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом ще пренасочи енергийната политика на страната към максимизиране на производството на петрол и газ и далеч от борбата с изменението на климата, но победата на републиканците на президентските избори във вторник е малко вероятно да забави драматично бума на възобновяемата енергия в САЩ, коментира Ройтерс.

Това е така, защото закон от времето на Байдън, предоставящ десетилетие доходоносни субсидии за нови слънчеви, вятърни и други проекти за чиста енергия, би бил почти невъзможен за отмяна, благодарение на подкрепата на републиканските щати, докато други лостове, достъпни за следващия президент, биха имали само незначително въздействие, казват анализатори.

Не мисля, че един президент Тръмп може да забави прехода“, казва Ед Хирс, сътрудник по енергетика в университета в Хюстън.

Възобновяемите енергийни източници като слънчева и вятърна енергия са най-бързо развиващите се сегменти в електрическата мрежа, според Министерството на енергетиката, движени от федерални данъчни кредити, държавни мандати за възобновяема енергия и технологичен напредък, който е намалил разходите им.

Президентът Джо Байдън през 2022 г. подписа Закона за намаляване на инфлацията, гарантиращ милиарди долари субсидии за слънчева и вятърна енергия за още едно десетилетие като част от по-мащабните му усилия за декарбонизиране на енергийния сектор до 2035 г. за борба с изменението на климата.

Преди изборите Тръмп заклейми ИРА като твърде скъпа и обеща да отмени всички неизразходвани средства, отпуснати от закона – заплаха, която, ако бъде изпълнена, може да излее студена вода върху бума на чистата енергия в САЩ. Но това би изисквало законодателите, включително тези, чиито щати са се възползвали от свързаните с ИРА инвестиции като фабрики за слънчеви панели, вятърни паркове и други проекти, да гласуват за отмяната му.

Работните места и икономическите ползи са толкова големи в червените щати, че е трудно да се види администрация, която да казва, че не харесва това“, коментира Карл Флеминг, партньор в адвокатската кантора McDermott Will & Emery, който съветва Белият дом на Байдън относно политиката за възобновяема енергия. Според Флеминг Тръмп може обаче да забави нещата около маржовете, като възпрепятства федералните агенции, които предоставят грантове и заеми на ИРА, или като намали федералния лизинг за неща като офшорна вятърна енергия. „Но това е по-малка част от по-големия пазар на възобновяеми енергийни източници, който наистина разчита на тях, така че не мисля, че ще има шокиращ ефект“, отбелязва Флеминг.

Администрацията на Байдън побърза да гарантира, че ще изразходва по-голямата част от наличното безвъзмездно финансиране по IRA, преди да пристигне нов президент, припомня Ройтерс.

Един от начините, по които Тръмп може да забави прехода, е чрез действия на изпълнителната власт за промяна на отдаването под наем на обществени земи, казаха анализатори. Администрацията на Байдън се опита да разшири търговете за наем на офшорна вятърна енергия във федерални води, заедно със слънчева и вятърна енергия на сушата. Това може да има огромно въздействие върху офшорната вятърна индустрия, която има за цел да разположи проекти във федерални води. Повечето слънчеви и вятърни проекти на сушата се намират в частна собственост, както и по-голямата част от сондажите за нефт и газ.

Тръмп каза, че възнамерява да сложи край на офшорната вятърна индустрия „на първия ден“, твърдейки, че е твърде скъпа и представлява заплаха за китовете и морските птици, което драматичен обрат в неговата политика, след като първата му администрация подкрепи развитието на офшорна вятърна енергия. Според Bernstein Research Тръмп вероятно ще въведе мораториум върху нови продажби на лизинг на офшорни вятърни мощности.

Междувременно производството на изкопаеми горива в САЩ вероятно ще изглежда по същия начин при Тръмп, казаха експерти. САЩ вече се превърнаха в най-големия производител на петрол и газ в света, под наблюдението на Байдън, благодарение на бума на сондирането в находища като Пермския басейн под Тексас и Ню Мексико.

Тръмп проправи пътя за бума, като намали бюрокрацията по време на мандата си в Белия дом и може да разшири производството на изкопаеми горива в САЩ през втория мандат, като отмени инициативите на Байдън за климата. Тръмп може например да настоява за сондиране в Арктическия национален резерват за диви животни в Аляска. Байдън блокира лизинговите договори за сондажи на ANWR, но дори Тръмп да отвори девствената зона, ценена от еколозите, не е сигурно дали компаниите биха искали да изпомпват в суровия север.

Президентите могат да вдигнат много шум относно плановете си за петрол и газ в САЩ, но в крайна сметка лицата и компаниите, които реагират на цените на глобалната стока, са тези, които вземат решенията кога да се сондира“, казва Джеси Джоунс, ръководител на North American Upstream в Energy Аспекти.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"