fbpx

Глобалните емисии достигат пик: МАЕ препоръчва пет възможности за реакция

В навечерието на откриването на COP29 на 22 ноември в Баку, Международната агенция по енергетика (МАЕ) припомня доклада си World Energy Outlook 2024, който показва, че въз основа на днешните политически настройки, глобалните емисии на въглероден диоксид скоро ще достигнат пик. Но липсата на рязък спад след това означава, че светът е на път средните глобални температури да се повишат с 2,4 °C до края на века – доста над целта на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 °C.

От агенцията изтъкват обаче, че постигането на ключовите енергийни цели на COP28, като утрояване на глобалния капацитет за възобновяема енергия и удвояване на темпа на напредък в енергийната ефективност, би запълнило 80% от разликата.

В резултат на този анализ IEA идентифицира 5 основни възможности и препоръки, които да бъдат разгледани по време на COP29:

  1. Да се увеличи съхранението на енергия и мрежите, за да помогне за постигането на глобалната цел за утрояване на капацитета за възобновяема енергия през това десетилетие. Докладът установява, че постигането на тази цел изисква 1 500 гигавата (GW) капацитет за съхранение на енергия и добавяне или обновяване на 25 милиона километра мрежи до 2030 г.
  2. Уверение, че държавите възприемат цялостен подход за постигане на целта за удвояване на напредъка в енергийната ефективност. Това ще изисква по-бърза електрификация и техническа ефективност в напредналите икономики, по-строги стандарти за ефективност в нововъзникващите и развиващите се икономики и осигуряване на универсален достъп до електричество и чисто готвене.
  3. Поддържане фокуса върху прехода от изкопаеми горива чрез действия за намаляване на емисиите на метан и за преоборудване, извеждане от употреба или пренасочване на активи, работещи с изкопаеми горива, като електроцентрали, захранвани с въглища, във връзка с въвеждането на политики за чиста енергия. Диалогът е необходим и за планиране на последователния спад на инвестициите в изкопаеми горива, тъй като чистата енергия се увеличава.
  4. Съгласуване на следващия кръг от национално определени приноси с резултатите от COP28, като гарантирате, че те са за цялата икономика и, за големите икономики, включват абсолютни цели за намаляване на емисиите.
  5. Признаване на спешната необходимост от стимулиране на инвестициите в чиста енергия в нововъзникващите и развиващите се икономики, за да се подпомогнат техните преходи. Това изисква по-голямо концесионно финансиране и решения за намаляване на цената на капитала и увеличаване на разходите на частния сектор.



Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"