Поне три руски рафинерии са спрели или намалили преработката поради тежки загуби на фона на ограничаване на износа, нарастващи цени на суровия петрол и високи разходи по заеми. Това съобщава Ройтерс, позовавайки се на пет източника от бранша.
Тези затваряния са на фона на украинските атаки с дронове, западните санкции срещу Русия, които принуждават рафинериите да продават гориво с отстъпка, както и високите лихвени проценти.
Петте източника, които работят в компании, управляващи рафинериите и са запознати с финансите на рафинериите, са посочили, че трите завода – Туапсе, Илски и Новошахтински – са спрели или прекъснали работата си през последните месеци, уточнява Ройтерс.
Кризата намалява износа на горива, както и приходите на компаниите, генерирайки по-малко средства за държавния бюджет по време на висока инфлация и несигурност на енергийните пазари, които вече са обезпокоени от слабото търсене.
Най-нискотехнологичните рафинерии в Русия, които не произвеждат висококачествени горива, са засегнати най-тежко, отчитайки загуби до 10 000 рубли (102 долара) на метричен тон през месеците от втората половина на 2024 г., са посочили два от източниците. Някои по-модерни рафинерии работят на малка загуба, докато други са успели да отчетат скромни печалби от стабилни продажби на леки горива, казаха източниците.
Русия има 30 големи и средни рафинерии, без няколко малки завода, които могат да преработват 5,5 милиона барела на ден (bpd), което я прави един от най-големите износители на гориво в света. Русия изнася около 2 милиона барела на ден петролни продукти и потребява останалото у дома.
На най-голямата петролна компания в Русия, държавната Роснефт, се е наложило да спре рафинирането няколко пъти тази година в големия си, но относително неусъвършенстван завод в Туапсе на Черно море поради слаби маржове, посочват източниците на Ройтерс.
По-малките независими рафинерии Ilsky и Novoshakhtinsky в южната част на Русия работят на половината от капацитета си от няколко месеца, преработвайки съответно около 70 000 и 60 000 барела на ден поради слаби маржове. И трите рафинерии са били поразени от украински дронове по-рано тази година, което също е допринесло за ниските нива.
В същото време независимите рафинерии се налага да трупат дългове, тъй като не могат да разчитат на подкрепа от по-големите фирми майки, казаха източниците.
Друг проблем е нарастващата цена на суровия петрол, който се търгуваше на 50 000 рубли за тон на руския вътрешен пазар през октомври спрямо изискваната максимална цена от 35 000 рубли за тон. Руските вътрешни цени на суровия петрол се повишиха, тъй като рублата отслабна спрямо нарастващия щатски долар.
Междувременно европейските цени на дизела паднаха с почти 60% през август на годишна база, което още повече намали печалбите на рафинериите.