За да пренасочим европейските спестявания към капиталовите пазари, където те ще подкрепят иновациите и конкурентоспособността на континента, трябва да изградим нова култура на спестявания и инвестиции, пише Верена Рос, председател на Европейския орган за ценни книжа и пазари, цитирана от lesechos.fr…
Европа е изправена пред финансов парадокс. От една страна, европейските граждани са заклети спестители, като домакинствата притежават* над 37 трилиона евро финансови активи. Но, от друга страна, повечето от тези активи остават обездвижени под формата на пари в банкови сметки с ниска или никаква доходност. Този парадокс възпрепятства не само дългосрочното забогатяване на хората, но също така развитието на по-динамични капиталови пазари, способни да стимулират иновациите и икономическия растеж в целия ЕС.
Време е да променим начина си на мислене, за да насърчим инвестициите в европейските капиталови пазари. Това може да стане като им предложим по-добър избор и стимули, така че европейските граждани да могат да се възползват от по-доходоносни инвестиции.
Преосмисляне на пенсиите
Изправени пред демографски предизвикателства, натискът върху държвните пенсионни системи става все по-силен. В сегашния си вид много пенсионни системи в Европа, които се основават на така наречения разходопокривен (солидарен) модел, трудно се справят. Въпреки че държавната пенсионна система е основен стълб на повечето съществуващи системи, настоящата ситуация засилва необходимостта от допълнително насърчаване на частните спестявания. Те трябва да се превърнат в основна съставна част и да позволят на гражданите да подготвят по-добре пенсионирането си.
Насърчаването на тази трансформация е колкото въпрос на култура и образование, толкова и на държавна политика. Изграждането на култура на частни спестявания и инвестиции на капиталовите пазари изисква промяна в поведението. На първо място става дума да се даде на гражданите възможността да действат благодарение на своите знания. Увеличаването на усилията за финансово образоване на всички възрасти може да помогне за демистифицирането на света на финансовите пазари и да насърчи гражданите да обмислят инвестирането в акции като начин за изграждане на богатството си в дългосрочен план.
Данъчни облекчения
Финансовото образоване само по себе си не може да реши всички проблеми. Както Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) подчертава в своята официална позиция относно изграждането на по-ефективни и привлекателни капиталови пазари, политиците в ЕС и държавите-членки трябва да се ангажират с насърчаването на възможности за прости и печеливши инвестиции. Това трябва да се придружава както от защитни мрежи, така и от подходящи стимули за участие на гражданите на капиталовите пазари.
По този начин създаването на данъчно ефективните инвестиционни сметки – подобно на шведския Investeringssparkonto (ISK) – би насърчило гражданите да навлязат на финансовите пазари. Добре обмислени, такива средства имат предимството да бъдат лесни за достъп и за административно управление. Те също така подхранват финансовата култура и по този начин пораждат интерес към инвестиции. Въпреки че някои държави разполагат с такива схеми, разпростирането им в европейски мащаб би осигурило достъп до същите възможности за всички граждани на ЕС, като същевременно предоставя на инвеститорите предимства по отношение на достъпност, размер и ликвидност.
Да се направят капиталовите пазари по-атрактивни
В същото време усилията трябва да се съсредоточат и върху развитието на динамични капиталови пазари в рамките на ЕС, за да станат те по-привлекателни, както за физическите лица, така и за най-големите институционални инвеститори. Една по-конкурентна и по-малко фрагментирана пазарна среда ще привлече дългосрочните инвестиции, които в момента липсват в ЕС. В крайна сметка по-конкурентните финансови пазари допълнително ще подкрепят растежа и създаването на работни места в реалната икономика.
Европейските капиталови пазари представляват само 11% от капитализацията на световния фондов пазар, в сравнение с 45% за Съединените щати. Ако настоящата тенденция се запази, има опасност този дял да продължи да намалява. Особено притеснително е, че някои от най-големите европейски компании предпочитат да се листват на американската фондова борса, където пазарите са по-големи и предлагат по-добри условия за финансиране. Известни компании като BioNTech и Spotify, и двете с европейски произход, обърнаха поглед към американските фондови пазари за своето първично публично предлагане на акции. По същия начин стартиращи фирми и малки и средни предприятия често имат проблеми да получат необходимото за развитието им финансиране в ЕС и се обръщат на други места за набиране на публичен или частен капитал.
11%
Това ни напомня ясно, че ако ЕС не създаде по-привлекателни условия за фирмите и инвеститорите, рискува да загуби най-иновативните си компании в полза на други държави. За да се реши този проблем, е от решаващо значение да се гарантира, че капиталът, набран в подкрепа на предприятията в ЕС, може да се движи свободно, вместо да се фрагментира през националните граници. Премахването на последните бариери е от съществено значение за изграждането на един наистина единен капиталов пазар.
Производителност, конкурентноспособност и ииновации
Способността на европейските финансови пазари да подкрепят иновациите и растежа в условията на нарастваща глобална конкуренция и геополитически предизвикателства се превърна в основен проблем за ЕС. Наскоро различни доклади подчертаха необходимостта от повишаване на производителността, конкурентоспособността и иновациите за постигане на устойчив икономически растеж. Изправени пред недостига на обществени ресурси, трябва да се мобилизират частните инвестиции, за да се запълнят празнините. Това представлява възможност за съчетаване на две цели: тази да се дадат на хората средствата да инвестират за тяхното финансово благополучие и да се разшири полето на инвестициите, с тази за успоредно укрепване на капиталовите пазари. В крайна сметка надигащият се прилив повдига всички кораби.
Като направим капиталовите пазари по-достъпни и привлекателни за европейските граждани, можем да положим основите на по-силна икономика, която е от полза както за хората, така и за предприятията. С правилния баланс между финансово образование, стимули и политически реформи, Европа ще може да отключи потенциала си и да изгради по-дълбоки и по-привлекателни финансови пазари, за да подкрепи своята икономика и да се конкурира по-добре на световната сцена.
*По данни на БНБ спестяванията на българските домакиства към края на третото тримесечие надхвърлят 85 млрд. лева (бел. ред.)