fbpx

В Русия очакват доларът да стигне 120 рубли, съветват руснаците да не купуват валута и вносни стоки

Курсът на долара на 27 ноември се повиши над 111 рубли, еврото – 113 рубли. Икономисти, интервюирани от Gazeta.Ru, обясняват рязкото покачване на обменните курсове с ефекта от новите санкции на САЩ. Експертите предполагат, че курсът на долара ще се повиши до 115 рубли до края на годината и определят нивото от 120 рубли важна психологическа точка, отбелязва Gazeta.Ru в свой репортаж.

Каква е причината

Основната причина за кръга на девалвацията на рублата се дължи на новите санкции на САЩ срещу руските банки, казва Александър Шепелев, експерт по фондовия пазар в BCS World of Investments. Поради ограничения бяха нарушени каналите за разплащания. Освен това рублата е подложена на натиск от сезонно увеличение на търсенето на внос, скок на бюджетните разходи, характерен за края на годината, остра геополитика и силата на самия долар на световния пазар, добавя експертът.

Много зависи от това колко скоро Русия ще формира алтернативни канали за въвеждане и извеждане на чуждестранна валута, които да отговарят на търсенето и предлагането. Това ще позволи на долара да падне до 100 рубли или дори по-ниско. Междувременно, докато има сериозен дисбаланс на пазара и финансовите власти не бързат да се намесят в ситуацията, натискът върху рублата ще продължи. В края на данъчния период, който само ограничава отслабването на рублата, доларът вече тества границата от 110 рубли. При пикова вълна не се изключват по-високи стойности“, отбелязва Шепелев.

Според руската централна банка през пролетта и лятото износителите са продавали на вътрешния валутен пазар 12-15 милиарда долара на месец, докато през септември – 8,3 милиарда долара, през октомври – 10,3 милиарда долара.

От друга страна, отслабването на рублата може да бъде причинено от увеличаване на търсенето на валута. През последните месеци на годината традиционно нараства изтичането на капитали, включително поради геополитически рискове. Освен това в края на годината се увеличават бюджетните разходи, които, наред с други неща, отиват за закупуване на внос за държавни нужди“, добавя главният анализатор на Совкомбанк Михаил Василиев.

Какво ще стане с долара?

Според Шепелев най-важният психологически знак в курса на долара е нивото от 120 рубли.

Ситуацията с обменния курс на рублата е тревожна, но трябва да се отбележи, че девалвацията не е неконтролируема – финансовите власти запазват влияние върху обменния курс. По-специално, спирането на дублирането на операциите на Министерството на финансите от Централната банка може да увеличи предлагането на валута, освен това могат да бъдат възстановени увеличените лимити за връщане на приходите от износ“, обясни експертът.

Икономистът Светлана Фрумина коментира от своя страна пред Gazeta.Ru, че интензивността на падането на обменния курс на рублата надвишава подобна ситуация през 2023 г., когато сривът е спрян с решението на руския президент за задължителна продажба на печалбите в чуждестранна валута.

Днес причините за резкия спад на националната валута са на политическа основа. Ситуацията е сложна и изисква действия. Затова чакаме решението на властите“, изтъква Фрумина

Доцентът във Финансовия университет към правителството на Руската федерация Петър Шчербаченко отбелязва, че очаква по-нататъшно укрепване на долара, особено ако текущите икономически условия се запазят.

Финансовият анализатор на BitRiver Владислав Антонов прогнозира, че текущата динамика на курса на долара показва движение към 115 рубли.

Липсата на вербална интервенция от страна на регулатора и неутралната позиция на финансовите власти потвърждават, че настоящият курс до известна степен устройва основните икономически играчи. Министърът на финансите дори подчерта положителния аспект за износителите, което косвено показва сдържано отношение към настоящото отслабване на рублата. Укрепването на рублата в близко бъдеще изглежда малко вероятно“, подчертава Антонов.

По думите му за населението курсът на долара над 100 рубли вече се е превърнал в нова болезнена реалност. Въпреки очевидния дискомфорт, анализаторът вижда, че хората се адаптират към променящите се икономически условия. Според експерта това характеризира известна устойчивост на руското общество пред икономическите предизвикателства.

В същото време не си струва да чакате долар на 150-200 рубли през 2025 г. – няма обективни причини за това, казва анализаторът на BCS World of Investments Денис Буйволов. До края на годината курсът ще бъде 115-120 рубли за долар, а през зимата на 2025 г. – 98-110 рубли, в зависимост от световната икономическа конюнктура и вътрешната политика на Русия, е сигурен Шчербаченко.

Как влияе курсът на долара?

Според Шепелев, на първо място, повишаването на валутните курсове се отразява в поскъпването на вносните стоки – оборудване, електроника, автомобили, оборудване и компоненти. Близо 10% ръст на цените на валутата от началото на ноември с времеви лаг от няколко седмици ще предизвика съответно увеличение на цените на вноса, подчертава експертът. Финансовите инструменти с висока текуща доходност в рубли, като депозити, облигации и фондове на паричния пазар, могат да защитят спестяванията от обезценяване, заключава експертът.

Анна Кокорева, експерт по фондовия пазар в BCS World of Investments, съветва руснаците да не купуват панически валута, която е поскъпнала:

Определено не си струва да купувате валута панически, когато обменният курс се покачва. Трудно е да се каже какъв ще е обменният курс по празниците и дали ще е печеливш. Засега виждаме отслабване на рублата. Няма модел между курса и Нова година. Всичко ще зависи от редица фактори, по-специално от геополитиката, цените на петрола и динамиката на световните валути като цяло“, коментира Кокорева.

Според кандидата на икономическите науки, доцентът от катедрата по публични финанси във Финансовия университет към правителството на Руската федерация Игор Балинин руснаците не трябва да реагират по никакъв начин на покачването на долара.

Гражданите като цяло не трябва да реагират по никакъв начин; това ще бъде най-добрият принос за стабилизиране на обменния курс на долара. В същото време е препоръчително да се увеличи максимално закупуването на местни стоки вместо вносни: това допълнително ще подкрепи и стимулира местните производители“, отбеляза експертът. Според него всеки курс на долара е напълно приемлив за повечето руснаци.

Най-добре е да не обръщате внимание на неговите колебания, тъй като действията, основани на емоционални реакции, само ще насърчат допълнително тези стойности и инфлационната спирала“, обобщава Балинин, цитиран от Gazeta.Ru.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"