fbpx

Внушителен ръст на патентите, интегриращи AI в електрическите мрежи

Новите патенти за интегриране на изкуствен интелект в електрическите мрежи са се увеличили шест пъти през последните години, като Съединените щати и Китай са водещи в AI за развитие на интелигентни мрежи, сочи ново проучване на Европейското патентно ведомство (EPO) и Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Докладът показва как патентите за технологии за електрически мрежи са се увеличили през последните две десетилетия, тъй като напредъкът в цифровата интеграция и внедряването на чисти енергийни източници стимулират иновациите в енергийния сектор. Софтуерните иновации увеличиха интелигентните функции в патентите за физически мрежи с 50% между 2010 г. и 2022 г., като инструментите за прогнозиране на търсенето и предлагането и зареждането на електрически превозни средства представляват двете най-големи области на растеж в тази категория.

Иновациите в електроенергийната инфраструктура са една от най-бързо развиващите се технологични области в света днес. За да илюстрира мащаба на растежа, докладът посочва периода между 2009-2013 г., когато иновациите в електрическите мрежи нарастват с 30% годишно, седем пъти по-бързо от средното за всички други технологични области. Докладът използва глобални патентни данни, за да картографира иновациите както във физическите, така и в интелигентните мрежови технологии от 2001 г. до 2022 г., въз основа на международни патентни семейства (IPF) (1). Той показва постепенно стабилизиране на инерцията, но новите приложения остават на постоянно високо ниво в повечето големи региони.

Неадекватните електрически мрежи са пречка за икономическата дейност и достъпа до енергия, като същевременно правят внедряването на чисти енергийни технологии по-скъпо и сложно“, коментира изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

Развитие на патентите по основни региони (2001-2022); Източник: МАЕ

Европейският съюз и Япония са водещи в грид иновациите, като всеки регион представлява 22% от всички патенти, свързани с грид от 2011 до 2022 г., САЩ са 20%. В Европа Германия (11%), Швейцария (5%), Франция (4%), Обединеното кралство (2%) и Италия (1%) са водещите страни по произход на грид патенти. Междувременно Китай се превърна в най-бързо развиващия се регион за патенти, свързани с мрежи. Делът му се повиши от 7% през 2013 г. на 25% през 2022 г., изпреварвайки ЕС през 2022 г. и за първи път заема водещо място в областта на патентоването в тази област.

Проучването установява, че университетите, изследователските институти и по-малките компании също играят важна роля в иновациите в електрическата мрежа. Повечето стартиращи компании за грид технологии са базирани в Европа и Съединените щати; 37% от тях са подали заявка за патент, което е значително по-високо от 6% средно за европейски стартиращи компании и предполага силен потенциал за привличане на рисков капитал.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"