Цената на кафето на международните стокови пазари достигна най-високото си ниво в историята, съобщава БиБиСи.
Във вторник цената на зърната арабика, които представляват по-голямата част от глобалното производство, е надхвърлила 3,44 долара за 450 грама, което представлява скок от над 80% в рамките на тази година. Цената на зърната Робуста, междувременно, достигна нов връх през септември.
Причината е, че търговците на кафе очакват реколтата да намалее, след като двата най-големи производители в света, Бразилия и Виетнам, бяха засегнати от лошото време, а популярността на напитката продължава да расте. Експерт на BBC прогнозира, че марките кафе обмислят повишаване на цените и през новата година.
Докато през последните години големите предприятия за печене на кафе успяват да поемат повишенията на цените, за да запазят клиентите доволни и да запазят пазарния си дял, изглежда, че това ще се промени, според Вин Нгуен, главен изпълнителен директор на Tuan Loc Commodities.
„Марки като JDE Peet (собственикът на марката Douwe Egberts), Nestlé и всички останали до момента поемаха върху себе си удара от по-високите цени на суровините. Но точно сега те са почти в критична точка. Много от тях обмислят увеличение на цените в супермаркетите през първото тримесечие на 2025 г.“, изтъква той, цитиран от ВВС.
На среща на инвеститори през ноември висш изпълнителен директор на Nestlé е посочил, че индустрията за кафе е изправена пред „трудни времена“, признавайки, че неговата компания ще трябва да коригира цените и размера на опаковките си.
Суша и проливен дъжд
Последният ценови рекорд за кафе е поставен през 1977 г., след като необичаен снеговалеж опустоши плантации в Бразилия.
„Притесненията относно реколтата през 2025 г. в Бразилия са основният двигател. Страната преживя най-лошата си суша от 70 години през август и септември, последвана от проливни дъждове през октомври, пораждайки опасения, че цъфтящата реколта може да се провали“, отбелязва Оле Хансен, ръководител на стоковата стратегия в Saxo Bank.
Не само бразилските плантации за кафе, които произвеждат предимно зърна арабика, са засегнати от лошото време. Доставките на робуста също ще намалеят, след като и плантациите във Виетнам, най-големият производител на този сорт, са изправени пред суша и обилни валежи.
Кафето е втората най-търгувана стока в света по обем след суровия петрол и популярността му нараства. Например потреблението в Китай се е увеличило повече от два пъти през последното десетилетие.
„Търсенето на суровината остава високо, а запасите, държани от производителите и пекарните, са на ниски нива. Очаква се възходящата тенденция в цените на кафето да се запази известно време“, отбелязва Фернанда Окада, анализатор на цените на кафето в S&P Global Commodity Insights.